Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Úsvit Lužice - Jindřich Ptáčník a kníže Václav

5. 08. 2021 4:13:38
Malá výprava do desátého století na území dnešního Německa na výhod od Labe a částečně také do Čech.

Úsvit Lužice a Jindřich Ptáčník


Heinrich I (asi 876 ; † 2. července 936 v Falc Memleben ) po otci z rodu Liudolfinger byl Vévoda Saska od 912 a Východofrancký král z od 919 do 936 . Přízvisko Vogler je doložena až od 12. století. Heinrich, s přízvizkem „ Ptáčník “ (Auceps, Vogler), měl značnou zálibu v lovu - například dravých ptáků a také v turnajích, je také považovn za zakládajícího pořadatele turnajů v prostředí Teutscher Nation.

Chronicle of Hájek z Libochan(1541) uvádí, že Heinrichova dcera Helena byla unesena do Čech s nežádoucí milencem a se kterým v čechách žila roky v osamění. Saský vévoda a Východofrancký král Jindřich měl dceru náhodou objevit během cesty přes Čechy Když se Heinrich ztratil na lovu, zastavil se u jednoho hradu a kde nečekaně našel svou dceru. Když později vypravil do Čech vosko proti knížeti Václavovi - mimo jiné vyzval dceru k návratu., Helena prohlásila, že chce raději zemřít se svým milencem, a s otcem se raději smířila.


Jindřich Ptáčník měl řadu nepřátel jak v říši - tak vně. K těm vnějším patřili zejména Maďaři - kteří si zajistili pozice na nově vydobytých územích ve střední Evropě a pak Slované. Z bezprostředních sousedů říše nastal jistý rozdíl mezi Čechy a Polabskými Slovany - čili pozdějšími Lužickými Srby.

Když na počátku 10. století Východofranskou říší otřásly opakované maďarské nájezdy a celková nesoudržnost pozdní -již rozdělené karolínské říše, podařilo se Heinrichovi prostřednictvím sňatků z rozumu vytvořit pevné postavení v Sasku. Využil skutečnost, že šlechtické spory mezi mocnými šlechtickými rodinami o nadvládu v jednotlivých kmenových oblastech Východofranské říše vedly k založení regionálních středních mocností, pozdějších vévodství . Na rozdíl od svého předchůdce Konrada I. Jako východofranský král se Heinrich již nepokoušel ovládnout celou říši. Spíše upevnil svou vládu nad východofranskými vévody, vévody, prostřednictvím přátelských spojenectví a a přímého výkonu panovnické moci mimo zavedené, přímo ovládané územní struktury.

NĚMCI, POLABŠTÍ SLOVANÉ (SRBOVÉ) A ČEŠI

Vztah Slovanů k Sasům byl charakterizován vzájemnou pomstou a nájezdy.

Slované reagovali na bojové útoky Sasů odvetným úderem útokem na hrad Walsleben a pobitím všech obyvatel hradu. Odvetné válečné tažení proti Slovanům vedlo 4. září 929 v Lenzenu pod vedením saských hrabat Bernharda a Thietmara k výrazné porážce vojska kmene Redarianů.

Rozhodné vítězství nad Slovany v bitvě u Lenzenu v roce 929 mělo dozvuk i v českých dějinách. Český kníže Vjenceslav I. Při ohržení saským vojskem přistoupil raději ke kapitulaci a poplatkům za příměří.

Hlavním Jindřichovým problémem ovšem byli Maďaři.

Dobře střežená východní hranice říše
------------------------------------------

Vztah k Polabským Slovanům nadále vymezil systém valů na Labi.

Obranu sasko-durynské východní hranice měl zajistit systém valů na Labi. Sasové už po jistou dobu příliš neusilovali podmanit si pohanské kmeny Slovanů a začlenit jejich území do východofranské říše a vlasně ni přijmout křesťanství.

Zatímco vévoda a král Jindřich měl honosná sídla z kamene - například hrad Quelidinburg - Slované sídlili stále na hradištích obehnanými palisádami.

VÍTĚZSTVÍ NAD MAĎARY

Po devítiletém příměří s Maďary, které použil k vytvoření rozsáhlých obranných opatření, uspěl v roce 933 proti Maďarům, které byly dlouho považovány za neporazitelné.

SVATÁ ŘÍŠE ŘÍMSKÁ A PRVNÍ KOLONIZACE LUŽICE

Německé vojsko - povzbuzené vítězství nad Maďary mohlo nyní zacílit na východ od Labe na území Polabských Slovanů. Německá kolonizace - zhruba od poloviny desátého století měla podobu vojenských táborů a misijních stanic. A posléze byla ustanovována první biskupství - dá se řící o desetiletí dříve než Praze.

Tato - první německá kolonizace Lužice však spíše než záležitostí krále Jindřicha záležitostí jeho syna císaře Oty prvního - kterým počíná být datována Svatá říše římská.

V odklonu od karolínské praxe svých předchůdců se říše po jeho smrti již dále nedělila, a nástupnictví přešlo na jeho nejstaršího syna z druhého manželství Otta , zatímco starší syn Thankmar nebyl vzat v úvahu.

Císař římský a Německý /Teutscher/král Ota I, místní vládcové a Lužice

První král saské dynastie Jindřicha I. Ptáčníka a jeho syn a nástupce Ota I. v německém prostředí byli vyzdvihováni jako symbol německých bojových cností - v mimoněmeckém prostředí byli naopak ZATRACOVÁNI.

V tomto smyslu je ještě vyhroceněji byli hodnoceni lokální vládcové - markrabata Hermanna Billunga a Gera.

Německá kolonizace Lužice a dalších slovanských území na východ od Labe se však neměla být zas tak trvalou záležitostí - neboť v předposledním desetiletí propuklo povstání Slovanů - část území - zejména na severu se vymanilo z německého područí - z východu do Lužice začali pronikat Poláci - do Míšeňska v období Boleslavů zase Češi - takže německá kolonizace Lužice mohla v násedujícím století začít nanovo.

Autor: Jan Tomášek | čtvrtek 5.8.2021 4:13 | karma článku: 7.97 | přečteno: 383x

Další články blogera

Jan Tomášek

Industriální Kroměříž - malá elektrárna, továrna na uzeniny (elektřina VN a NN 14)

Malá parní elektrárna, Simonova továrna na uzeniny, a také automobily Simca. Nejen podobně znějící názvy firem mohou být důvodem ke sloučení více námětů v jeden. Pro Kroměříž trochu netypická turistika.

1.1.2022 v 9:43 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 6 - vzlet letounu a diagram XY jako statistika provozu a výkonu

Navozující příspěvek na předchozí příspěvky o mechanice . v pozornosti opět veličiny čas, frekvence, rychlost - a dále síla, moment síly, výkon

15.12.2021 v 10:12 | Karma článku: 4.85 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Tomášek

Na konečné v Řečkovicích - proč byl u tramavají zaveden stejnosměrný proud a co je měnírna

Kromě informací o stejnosměrné napájecí trakce pro tramvaje, též pojednání o liniových stavbách jako jsou třeba různé rozvody, třeba elektrické - takovou typickou liniovou stavbou je ovšem plynovod nebo ropovod.

10.12.2021 v 11:04 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 599 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 5 - tři stupně momentů - statické momenty, moment síly, výkon a čas a rychlost

Další pokračování v bádání nad veličinami mechaniky - a to zejména statiky a dynamiky - především z matematického hlediska

5.12.2021 v 8:49 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 289 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Moravčík

Apologeticko-ďábloadvokační blog 3: pohani, židovství a nastavená tvář

Už jsem si asi ani nemyslel, že tento seriál bude ještě pokračovat (a když už, tak určitě ne „pohanským“ tématem), ale nakonec pokračovat bude a ještě naposled se v něm tématu pohanství přece jen dotknu.

24.1.2022 v 12:01 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 97 | Diskuse

Eva Sádecká

O nespoutané vlčici

V šumavských lesích žila velmi odvážná vlčice. Její divoká povaha brala všem zvířatům dech. Její ladné pohyby a běh vábily ty nejsilnější vlky v okolí. Tajemná vlčice byla záhadou všech.

24.1.2022 v 8:51 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 114 | Diskuse

Eva Sádecká

O chytrém hadovi

Kdysi dávno, žila v zemi plné kouzel, jedna nadějná čarodějnice. Měla přítulného kamaráda hada. Nedivte se, hadi milují své blízké. To věděla i naše společnice.

23.1.2022 v 20:33 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jan Lněnička

Válčili jsme za Husáka – okena blues

Z reality se dá uniknout různě, šňupáním koksu, pervitinem, hérákem, zkrátka čímkoliv, co máte po ruce - my měli okenu. V současné době by takové pročištění organismu mohlo pomoci v boji proti covidu.

23.1.2022 v 12:39 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 530 | Diskuse

Eva Sádecká

Kočičí příběh

My máme doma spoustu koček, chlubí se holčička, kterou potkávám. Ale víte, co je nejhorší? Svolat je všechny k večeři.

23.1.2022 v 11:46 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 242 Celková karma 7.11 Průměrná čtenost 430

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Najdete na iDNES.cz