Střípky z historie Sokola v Praze na Letné nebo také "na kopanou na Letnou"

13. 11. 2021 2:55:18
Pražská Letná byla po dlouhou dobu Sokolským cvičištěm, posléze ze bylo postaveno několik stadiónů, závodní dráhy a tak dále...

střípky z historie SOKOLa jako takového

160 LET OD ZALOŽENÍ SOKOLA!


Přesně před sto šedesáti lety, v neděli 16. února 1862, se v deset hodin dopoledne sešlo 75 členů nového spolku na ustavující valné hromadě v Malypetrově ústavu. Třebaže c. k. místodržitelství povolilo vznik Sokola už dříve, datuje se jeho založení právě k této schůzi, kde byl zvolen starosta, místostarosta a výbor. Jen málokdo z přítomných asi tušil, že stojí u zrodu spolku, na jehož ideách jednou vyroste celá nová republika, který bude zakazován, huben a potírán, ale přesto přetrvá po mnoho a mnoho generací. Sokolu ke sto šedesátým narozeninám přejeme spoustu sil a chuti do další práce!

střípky z historie SOKOLa v Praze

Epizody z dějin Sokola v Praze a o dalších sportovních událostech a organizacích

EPIZODA 1 - Sady korunního prince Rudolfa jako vojenské cvičiště (ještě za CK časů)

Jak ukazují dobové dokumenty, pláň na Letné byla již v 19. století úzce spjata s vojenskými cvičeními a ke konci století pak s nesmírně populárními Všesokolskými slety.

vojenské cvičiště

Jak ukazují dobové dokumenty, pláň na Letné byla již v 19. století úzce spjata s vojenskými cvičeními a ke konci století pak s nesmírně populárními Všesokolskými slety.

Tehdy se ovšem toto místo ještě nazývalo - Sady korunního prince Rudolfa. Náš první filmař - Jan Kříženecký - tady v červnu 1898 natočil snímek nazvaný Voltlížování jízdního odboru Sokola pražského.

Tehdy se ovšem toto místo ještě nazývalo - Sady korunního prince Rudolfa. Náš první filmař - Jan Kříženecký - tady v červnu 1898 natočil snímek nazvaný Voltlížování jízdního odboru Sokola pražského.


EPIZODA 2 - Sokolský stadion, sletové cvičiště ještě za časů CK mocnářství

Sokolské cvičiště sloužilo od roku 1895 - ale za tu dobu se zde konalo jen šest akcí - pět sokolských sletů a jedna olympiáda DTJ

Všesokolské slety na Letné

poprvé se konal na Letné v roce 1895

podruhé 1901

a potřetí v roce 1907, kdy se konal 5.všekosokolský slet

Když byl v roce 1862 založen Sokol Pražský Miroslavem Tyršem a Jindřichem Fügnerem, hledal se postupně prostor, kde by se čím dál větší obec sokolská scházela. Na Letnou se sokolové dostali až v roce 1895 při III. sletu, kdy prostor pláně na Letné nahradil již nevyhovující Střelecký ostrov a Královskou oboru. V té době již v řadách sokolských totiž cvičilo na 36 000 lidí. Následovaly šestileté cykly sletů, s nimiž všesokolská obec sílila. V roce 1912 byl na Letenské pláni vybudován 14 hektarový areál s kapacitou 100 000 diváků. Pětitýdenní program sletu byl připraven pro 300 000 diváků. V rekordní den se na tribunách tísnilo až 120 000 diváků, přičemž na ploše bylo v tu chvíli 11 500 cvičenců.

EPIZODA 3 - Sokolský stadión a fotbalové stadióny (už za republiky)

období 1. republiky na Letné

po páté v roce 1920, se konal na Letné 7.všekosokolský slet

vůbec největší ze všech sokolských událostí na Letné

Na tomto velkém stadionu se však neodehrávaly jen všesokolské slety, byl využíván samozřejmě i k dalším sportovním kláním. V roce 1921 se tu odehrála například I. dělnická olympiáda nebo rok následující III. světové ženské hry. V roce 1920, kdy sílící poptávce tisíců diváků stadion na Letné už přestával vyhovovat, vznikla myšlenka na stadion nový, větší...

v červnu 1921 se na sokolském cvičišti konala

1. dělnická olympiáda

na Letné se ovšem neprezentovali jen Sokoli - z dalších tělovýchovných to pak byla zejména DTJ - Dělnická tělovýchovná jednota - která měla, co se týče politického spektra blízko k Sociální demokracii. Veřejné cvičení DTJ proběhlo například na starém hřišti AC Sparty - k čemuž jim hornická kapela z Kladna hrála Píseň práce.


Pro dělnickou olympiádu byla Letné vybudována speciální infrastruktura - třeba tribuny, které se okamžitě po skončení olympiády začaly bourat, a vlastně vzalo za své celé původní sokolské cvičiště

rok 1922 - III. Světové ženské hry

ještě na původním sokolském cvičišti

Následující rok ovšem na Letné proběhla nová stavební vlna - a začala být budována nová sportoviště - která byla využívána daleko častěji původní cvičiště - na nových cvičištích již probíhaly sportovní akce prakticky každý týden.

Přibližně ve stejné období - o sto let později proběhl v Klatovech mezinárodní turnaj v košíkové.

Program Poháru města Klatov (dívčí reprezentace do 18 let) – pátek 23. 07. 2022 16.30: Izrael – Finsko, 19.15: Česko – Srbsko, sobota 16.30: Srbsko – Izrael, 19.15: Finsko – Česko, neděle 10.30: Srbsko – Finsko, 13.15: Česko – Izrael.


EPIZODA 4 - klusácký a víceúčelový stadión za první republiky

Již na jiném místě - za Petřínem vznikl největší stadion světa, Velký strahovský stadion neboli Masarykův stadion s kapacitou 250 000 diváků, kde se konal, mimo jiného, následující VIII. všesokolský slet již v roce 1926. Po přesunutí těchto sportovních událostí na Strahov byly prostory stadionu na Letné upraveny na klusácký a víceúčelový stadion s klopenou dráhou po obvodu pro dostihy, cyklistické a motocyklové závody.

Studentské kolonie

s rokem 1921 přišel na Letnou nezvyklý budovatelský ruch - výstavba ubytoven pro studenty - původně zamýšlené jako prozatímní - ovšem svému účelu sloužili asi padesát let - a řešili tak nejen nedostatek ubytovacích kapacit pro studenty - ale také vypomohly s ubytováním při různých společensko- sportovních událostech na Letné

EPIZODA 5 - letenská pláň a vojenské přehlídky, cirkusová vystoupení, první máje a fotbalové stadióny (v pozdějších obdobích)

Válečné události zasáhly i Letnou - v místech klusáckého stadiónu bylo například shromaždiště německého obyvatelstva prchajícího z Prahy - takže se Letné přezdívalo Malý Berlín. Víceúčelový klusácký stadión vzal za své - na letenské pláni měly například vystoupení cirkusy - pořádaly se zde vojenské přehlídky, první máje. Ovšem na Letnou se rovněž hojně jezdilo na fotbal, z jehož historie stručně dále


ČÁST 6 - fotbalové stadióny na Letné

Letná jako centrum nových sportů - stadióny na Letné

Na začátku dvacátého století se na Letnou nastěhoval tehdy ještě mladý sport, zvaný fotbal.

V roce 1901 si v blízkosti dnešního letenského tunelu zřídila svůj stánek - SK Slavia. Později vedle ní vzniklo hřiště DFC, čili německého fotbalového klubu, a pak ještě hřiště Sparty - umístěné v blízkosti tehdejší lanové dráhy.

Podíváme-li se na dobové snímky, zjistíme, že v roce 1926 nebyl na Letné jen stadion pro sokolské slety neboli klusácký stadion.

V té době se tu doslova tísnila další sportoviště. Češi začali objevovat nové sporty, které k nám přicházely hlavně z Velké Británie. Ať už to bylo ragby, bandy hockey nebo baseball. Hlavním lákadlem, které se mělo stát v příštích letech naším národním sportem, byl samozřejmě fotbal.

Mezi první české fotbalové kluby založené v roce 1893 patřila Slavie. Klub nejdříve hrával na Císařské louce, ale první řádný stadion postavil až na Letné, a to na přelomu 19. a 20. století.

Spolu s ní zde vystavěl svůj stadion německý fotbalový klub DFC Prag. Stadiony byly spolu v tak těsné blízkosti, že dokonce sdílely dělicí zeď. V roce 1917

Sparta- největší fotbalový stadión na Letné, nejblíže lanovce, v té době již exkalátoru

Sparťané vystavěli svůj stadion, jehož několikrát zrekonstruované a zmodernizované prostory tu stojí dodnes. Fotbalová klání třech největších českých fotbalových klubů se tu odehrávala až do konce II. světové války. Do Prahy tehdy přijížděly nejen houfně vznikající československé kluby, ale i zahraniční kluby. Naše fotbalové kluby tehdy patřily k těm nejlepším v Evropě. Díky tomu byl fotbal v meziválečném období nesmírně populární víkendovou zábavou. Na Letnou byl od Čechova mostu tehdy dokonce vybudován první český eskalátor, v dráze lanovky z roku 1891, aby urychlil příchod fotbalových fanoušků na stadiony.

V roce 1931 byl o této pražské fotbalové horečce dokonce natočen film “Muži v ofsajdu”, dle knižní předlohy Karla Poláčka. Ve filmu jsou vidět i dobové záběry unikátu pražského eskalátoru na Letnou.

jaké byly tedy stadiony na Letné...

směrem od Bubenského nádraží: kurty LTC Praga, pak dvě fotbalové hřiště za sebou hřiště DFC Prag (německý fotbalový klub v Praze) - hned za ním směrem k Vltavě hřiště SK Slavia - Slávia měla ještě vedle tréninkové hřiště a DFC tenisové kurty - největším stadiónem byl ovšem víceúčelový stadion s vnějším oválem, kde se pořádaly třeba klusácké dostihy nebo závody motocyklů - vedle měla hřiště FC Sparta...

"na kopanou na Letnou

do pondělka daleko"


ČÁST 7 - jiné sportovně společenské organizace

Jak již zmíněno výše - druhou nepočetnější sportovně-společenskou organizací po Sokolu byla

DTJ - Dělnická tělovýchovná jednota - jakožto přidružená organizace k Sociální demokracii, založena roku 1898

komunisticky orientovaná část DTJ se však oddělila a byla založena

Federace DTJ

která zorganizovala vlastní sportovní událost Spartakiádu na Maninách

po roce 1945

se ze Sokolského stadiónu na Strahově stal Spartakiádní stadion - a začalo období kdy se místo sokolských sletů v pětiletých cyklech pořádaly spartakiády...

například III. celostátní spartakiáda 1965

Autor: Jan Tomášek | sobota 13.11.2021 2:55 | karma článku: 4.93 | přečteno: 505x

Další články blogera

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - užitková železniční vozidla, uhlí a důlní lokomotivy

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 921 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola

Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.

20.7.2022 v 16:09 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 103 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 508 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 187 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 153 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 677

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...