Na rádiových vlnách (prvotní rádia a zesilovače)

13. 05. 2020 3:18:37
Kdo by nevěděl co je to rádio - či rozhlasový přijímač? Ale upřímně - třeba já co se děje uvnitř příliš nevím. Zkusil jsem tedy tentokrát zaměřit podle rádiových vln.

ROZCESTNÍK ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY a ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ

nejprve hlavní příspěvky pro elektrospotřebiče a rozhlasové vysílání Co se děje kolem elektřiny 1 - energie z elektrárny, druhy elekrospotřebičů, rozdíl AC/ DC - Blog iDNES.cz současně rozcestník pro elekrospotřebiče / Co se děje kolem elektřiny 5.6/ na rádiových vlnách 6 - AC/DC napětí, frekvence, amplituda - Blog iDNES.cz současně rozcestník pro rozhlasové vysilání

Na rádiových vlnách (prvotní rádia a zesilovače) - tento příspěvek

dioda / tranzistor / triak Co se děje kolem elektřiny2 - elektronické součástky dioda, tranzistor + pračky - Blog iDNES.cz

Na rádiových vlnách 2 (jak vlastně vzniká rozhlasové vysílání) - Blog iDNES.cz

Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka) - Blog iDNES.cz

Co se děje kolem elektřiny 3 - Zenerova dioda proti nadměrnému odběru, výkon a příkon - Blog iDNES.cz

Na rádiových vlnách 4 (opět krystalky) - Blog iDNES.cz

/ladění rozhlasu 1/ Na rádiových vlnách 5 (jak se nastavuje rozhlasový přijímač a ladí - tranzistorová rádia) - Blog iDNES.cz

na rádiových vlnách 5,2 Co se děje kolem elektřiny 5 - jak funguje tranzistor jako elektronická součástka - Blog iDNES.cz

na rádiových vlnách 6 Co se děje kolem elektřiny 5.6/ na rádiových vlnách 6 - AC/DC napětí, frekvence, amplituda - Blog iDNES.cz

/ladění rozhlasu 2 /Na rádiových vlnách 5 (jak se nastavuje rozhlasový přijímač a ladí - tranzistorová rádia) - Blog iDNES.cz stereofonní zesilovač se dvěma integrovanými obvody IO MDA2005

Co se děje kolem elektřiny 9 - DC a AC magnetismus - jak na mikrovlnku 5 - Blog iDNES.cz jak funguje magnetron

Letiště Brno a polská LOT a Fokker F-VII/1m, Junkers 52 a letecká rádiostanice LR 10 - Blog iDNES.cz

Letiště Brno, Mig 21 a elektrotechnické a radiotechnické vybavení letadel - Blog iDNES.cz

Prvotní rádio to byla v podstatě jen anténa a reproduktor či jinak amplion... A vlastně mezi nimi byl demodulátor - což není nic jiného než usměrňovač a dejme tomu vyrovnávač. Demodulátor není nic jiného než dioda (u prvních rádií ovšem elektronka - nikoliv polovodič) - která propouští pouze jednu periodu střídavého proudu a vlastně ho přetváří ve stejnosměrný a současně se uplatňuje i paralelně zapojený kondenzátor - který funguje jako zásobník proudu pro půlperiodu - kdy je dioda právě v nepropustném stavu.

Protože měla původní elektronka tvar krystalu - začalo se říkat prvotním radiopřijímačům krystalka. Zdroj energie krystalka nepotřebovala - na ozvučení reproduktoru postačovala energie rádiových vln. Vysílacích stanic nebylo mnoho - takže nebylo potřeba ani ladit - lze předpokládat že byl úspěch - když se vůbec podařilo vysílání zachytit.

Ke krystalkám ještě jedna - nikoliv nepodstatná záležitost - aby stanice fungovala - tedy tvořila uzavřený okruh - bylo ji potřeba uzemnit. K krystalce tedy rovněž náležela svorka - která se připínala nejlépe k nějakému pevnému kovovému předmětu - například vodovodním trubkám.

Časem vysílacích stanic přeci jen přibývalo a za anténou se tedy ještě objevil ladící obvod. Jinak se ladící obvod též nazývá LC obvod - podle dvou ze tří veličin charakterizujících elektrický obvod jako takový - tedy induktance (tedy něco jako schopnost předávat si energii z vnějškem) a kapacitance (představující zase schopnost obvodu si po nějakou dobu energii udržet).

Původní reproduktor nebyl příliš výkonný - v systému se tedy objevila další součástka - zesilovač. K provozu takového zařízení ovšem atmosférická již nepostačovala - v systému se tedy objevil druhý - napájecí okruh - který bylo potřeba připojit k nějakém zdroji - ať už do sítě nebo na baterie. Současně s vlastním zdrojem energie odpadala nezbytnost uzemnění.

Rozhlasové přijímače - či rádia se samozřejmě vyvíjely dál - systém s přímým zesílením nahradil systém s nepřímým zesílením - ovšem zmíněné komponenty v mnoha obměnách a inovacích zůstávaly.

Vcelku ilustrativní součástkou pro funkci rádia je zesilovač - dá se říci - že zesilovač je takový rozhlasový přijímač v malém - protože představuje něco jako kloub mezi oběma obvody - tedy obvodu . či línie pro přenos rádiového signálu a napájecího obvodu,

Funkci tohoto kloubu - či spojky může zastávat například tranzistor. Tranzistor má tři kontakty - zvukový obvod je jako řídící zapojen na emitor - a zesilovací - napájecí obvod je napojen kolektor - a zbývající, vlastně hlavní vývod - čili báze je společný pro oba obvody - či okruhy. Pro funkci tranzistoru je jak známo ještě důležitá jedna záležitost.

Tranzistor jak známo pracuje s elektrickým proudem. Kdežto zesilovač naopak pracuje s napětím - respektive zesiluje - či zvětšuje jeho amplitudu. Převod proudu na napětí ovšem není nijak komplikovaný. Před tranzistor stačí předřadit odpor. Přesně podle "Ohmova zákona"...

U = I x R

Autor: Jan Tomášek | středa 13.5.2020 3:18 | karma článku: 14.02 | přečteno: 636x

Další články blogera

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - užitková železniční vozidla, uhlí a důlní lokomotivy

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 921 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola

Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.

20.7.2022 v 16:09 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 8.01 | Přečteno: 80 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 505 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 184 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 286 | Diskuse
Počet článků 153 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 677

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...