Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cestami internetu do Podivína (Jak se připojit k internetu 3) počátky internetu v USA

Hledat podstatu internetu je jako hledat přechod mezi prchavým pevným - přibližně tento názor sdělil Andrew Blum ve své knize "Z čeho je internet" s podtitulem "Výprava do nitra světové sítě" (plus malé velikonoční zamyšlení).    

před - úvod přehled příspěvků na téma počítače a internet

 

 

druhy hardwaru a softwaru v počítačích a telefonech

druhy softwaru a hardwaru v počítačích a  telefonech

 

 

Malá technická poznámka - méně podstatné pasáže jsou kurzivou - technická část spíš k závěru...

 

Leonard Klanrock je otcem internetu - nebo spíše jedním z otců - neboť na úspěchu se podílelo více lidí. Během svých postgraduálních studií na MIT vydal v roce 1961 svou první knihu o "přepínání paketů", myšlenku postavenou na efektivním předávání malých souborů údajů účinněji než celého proudu dat - což je jedna z klíčových věcí internetu.  V polovině šedesátých let - kdy byl již Kleinrock na UCLA a na cestě k obhajobě. Současně Davies, který rovněž pracoval v akademickém prostředí chtěl vylepšit komunikační systém v Anglii. Jejich nápady a myšlenky současně kolovaly v malých komunitách vědců, byly zmiňovány na konferencích a objevovaly se na nástěnkách.

Původní internetové sítě měly jeden zásadní problém. Nebyly propojeny! Přes svůj národní a občas i zaoceánský přesah. V podstatě byly tyto sítě jen soukromými dálnicemi, nebo spíše soukromými pruhy na veřejné dálniční síti.  Tedy přesněji na telefonní síti. 

Podobně jak se předpovídá počasí jistá předpověď se na univerzitách vytvořila i pro budování internetu - a to že sítě bude potřeba spojovat ve více úrovních. Internetové uzly by měly být podobné nebo téměř stejné budovy v různých městech světa.

Pokud se podíváte dovnitř internetového mraku - začne se ukazovat poměrně zřetelná struktura center a spojovacích paprsků - jak na provozní (síťové) - tak na fyzické (tedy geopolitické) úrovni. Dvě města na protilehlých březích oceánu - třeba New Yourk nebo Londýn jakoby byla spojena mlžným mrakem.

V r. 1983 po letech plánování přešly všechny počítače ARPANETu* na nová elekronická pravidla - které nadále zůstávají základním stavebním kamenem internetu. Technicky řečeno - přepnuly své komunikační protokoly nebo jazyk z NCP neboli "Network  Control Protocol" na protokol TCP/IP což je "Transmission Control Protocol/ Internet Protocol"

* Síť agentur Advanced Research Projects Agency ( ARPANET ) byla první rozsáhlou sítí pro přepínání paketů s distribuovaným řízením a první sítí implementující sadu protokolů TCP / IP . Obě technologie se staly technickým základem internetu . ARPANET byl založen Agenturou pro pokročilý výzkum (ARPA) Ministerstva obrany Spojených států .

Ale byl zde ještě jede problém - který se dá shrnout do otázky "kam mizí ty pakety?" Řešením byl program - který stopoval jejich cesty. Zadá-li se IP adresa a program "traceroute" načte se seznam roeterů, kterými paket prošel. 

Každý soubor dat - neboli paket - který cestuje internetem je označen místem určení - což může být název servru - nebo alternativně  IP adresa. V terminologii běžné pošty buď "textová adresa" tedy název města, obce, ulice nebo například směrovací číslo.  Tyto dva údaje by si měly vzájemně odpovídat - ale nemusí si tomu tak vždy...

Příklad jak může vzniknout klamavá adresa:

Technik pakistánských komunikací dostal příkaz dočasně blokavat server YouTube, však špatně nakonfiguroval router - a místo zablokování serveru YouTube (tedy přístupové cesty k němu) omylem prohlásil svůj router přímo za server YouTube. V podstatě se dá říci - že trasu k serveru YouTube přesměroval (nebo dokonce unesl) přímo na svůj router.

Než se problém během asi dvou hodin vyřešil - každého uživatele který hledal YouTobe internetová trasa přivedla ke dveřím pákistánských telekomunikací.

 

Jakmile se objeví nějaký zboudilý packet a s ním i klamavá adresa - například, se zjistí, že Jagelonská univerzita má sídlit na dánských Faerských ostrovech - začne zdlouhavá procedura dotazování - třeba národních agentur zodpovědných za provoz internetu z cílem vyřešit problém - ne vždy se zadaří, ne vždy se podaří Bludného Holanďana nalézt. A současně se může zjistit - zda operátoři využívají ty trasy, jak tvrdí a více méně subjektivně se pak dá posoudit vytíženost provozu na těchto trasách. 

Aby trasu bludného paketu bylo možno vystopovat - byl vyvinut specalizovaný identifikační nástroj - zvaný "traceroute".  Traceroute je síťový nástroj používaný k zobrazení trasy, kterou pakety procházejí sítí IP. Na počítači se spouští příkazem "tracert" a následně se zobrazí celá trasa - výpisem mezistanic - tedy IP adres.

Výpis Traceroute může pomoci dohledat chybu, je však nutné jej považovat pouze za informativní, rozhodně nikoli za jednoznačný zdroj infromací (mimo důvodů uvedených v článku například také proto, že řadu činností dnes mohou vykonávat L2 zařízení, proto, že pomocí manipulace s TTL lze některé hopy zcela skrýt atd.) a informace, které nám poskytne, mohou být sice nedocenitelné, ale pro jednoznačnou diagnostiku problému je nezbytné je ještě několikanásobně ověřovat.

Předně je vhodné si uvědomit, jak traceroute pracuje. Je to jednoduché, pošle packet na neexistující socket (některé implementace tak činí protokolem udp, jiné protokolem icmp, existují ovšem i verze využívající k tomu protokol tcp) a čeká doručení odpovědi o nedoručitelnosti takového packetu, přičemž měří také čas, za jak dlouho taková odpověď dorazí. Podle TTL se pak zjistí, kolikátý hop v cestě nám zprávu o nedoručitelnosti odeslal. 

Pro identifikaci trasy je však znát však nejméně dva body - tedy start a cíl. Start - tedy IP adresa počítače, se dá zjistit prostřednictvím jisté kombinace kláves přímo v počítači. IP adresu cíle by měl nalézt přímo internet na základě slovně zadané adresy cíle - tedy například adrese www.neznam.cz by měla odpovídat jistá kombinace číslic IP adresy (ve vyjímečných případech se může adrese přiřadit nepravá kombinace  číslic a takto vzniká právě klamavá adresa).

Pro spuštění identifikátoru "traceroute" je dobré vědět jak se zjistí IP adresa počítače, respektive vnitřní, lokální IP adresa - neboli LAN IP adresa

 

(1) Tedy - na dole vlevo klávesnici klávesa se symbolem čtveřice kosočtverců "windows" + zmáčknout klávesu "R" a měl by se spustit program a do okénka programu napsat příkaz "ipconfing" nebo "ipconfing/all", a odkliknout entrem.

(2) Stejně by se měl tento program vyvolat pokud se aktivuje dotazové okénko windows  dole monitoru - jenom příkaz  "cmd" je třeba vypsat - aby se spustilo okénko z programem a dál postupovat podobně jako výše.

Kromě lokální IP adresy pro dohledání počtače z pozice internetu slouží veřejná IP adresa - WAN IP adresa - ta se však pro účel trasování identifikátorem "traceroute" míjí - dá se však dohledat - tentokrát ovšem specializovanými programy z internetu.

(3) A ještě jak vyvolat přímo nástroj "traceroute" pro výpis IP adres celé trasy... Postup je úplně stejný jako při zjišťování lokální IP adresy - jenom do okénka programu se vypíše tracert. + cílová adresa - tedy například tracert.www.neznam.cz   ...

 

výpis trasování

 

 

Snad ještě poznámku přímo ke knize André Bluma "Z čeho je internet", kniha je napsána poměrně čtivě - občas je zpeztřena osobními  postřehy přímo z počítačového podhoubí a tu a tam se nejde i nějaká úvažka filosofického charakteru - třeba o určení místa vyplývajícím z osobních příběhů - nikoliv zeměpisných souřadnic - takto bylo možno právě nalézt Jagelonskou univerzitu na Faerských ostrovech spadajících pod Dánsko. Mě se možná něco podobného přihodilo v jihomoravském Podivíně - kde jsem měl pocit - že jsem se ocitl u jeruzalémské "Zdi nářků" - když už jsou ty velikonoce... 

Jak zjistit adresu svého počítače?

Stručný postup v obrázku vpravo nahoře.

1/ znak Windows vlevo dole na liště počítače

2/ mělo by "vyskočit" nové okno - do řádku vpravo nahoře (tzv. příkazového řádku) napsat cmd

3/ potvrdit klávesou "Enter" ... a měla by se objevit černé vyskakovací okno s adresou počítače v síti internetu

tolik počítače

a již spíše turisticko - poznávací část příspěvku

Židovská čtvrť Podivín - Židé v Podivíně

 

Synagoga a židovská čtvrť Podivín

 

První zmínky o židovské obci ze 17. století - základ obce v pozdějším století tvořily rodiny prchající z Polska. Zdejší rabíni - například Simon Mandel, nebo Koppel Duschinsky byli autory filozoficko - náboženských spisů.

Dvě oddělené čtvrtě, jedna na severu (40 domů), druhá na jihozápadě města se synagogou a 20 ti domky - zbořenou 1945 - v důsledku válečných poškození.

 

Autor: Jan Tomášek | pátek 10.4.2020 20:10 | karma článku: 7,64 | přečteno: 367x
  • Další články autora

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma: 5,08 | Přečteno: 332x | Diskuse| Věda

Jan Tomášek

Kamna na piliny - "piliňák"

Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.

10.12.2022 v 11:03 | Karma: 5,07 | Přečteno: 517x | Diskuse| Hobby

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - užitková železniční vozidla, uhlí a důlní lokomotivy

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma: 6,96 | Přečteno: 942x | Diskuse| Věda

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma: 0 | Přečteno: 562x | Diskuse| Věda

Jan Tomášek

Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola

Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.

20.7.2022 v 16:09 | Karma: 5,75 | Přečteno: 796x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

  • Počet článků 192
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1043x
Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Seznam rubrik