Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Doba románská v Čechách a na Moravě - knížata Břetislav a Spytihněv II

19. 04. 2022 9:00:44
Toulky českou minulostí. S jistým posunem - navazující příspěvek na období Boleslava Chrabrého, kdy při bratrovražedných půtkách měla přemyslovská dynastie namále - a nakonec se zadařilo - a začaly se vytvářet i správní instituce


Břetislav

Kníže Břetislav - manžel Jitky Nordgavské, kterou - za zdaleka ne chvályhodných okolností získal únosem z kláštera v Bavorsku, byl vlastně po polském období ztráty samostatnosti obnovitelem české státnosti - a to nejen vlastních Čech, ale zejména Moravy, která byla v polském područí podstatně déle než Čechy.

Moravu se podařilo dobít patrně tehdejšímu českému knížeti Oldřichovi v roce 1029 (tažení se pravděpodobně účastnil i syn Břetislav), když české vojsko porazilo polskou posádku - která strážila hradiště poblíž Brna - zvané Staré zámky u Líšně. Za Břetislava pak bylo sídlo správy na Brněnsku a vlastně i celé Moravy přeneseno na Staré Brno.

Knížetem Moravy se pravděpodobně stal Břetislav, zatímco Oldřich vládl v Čechách, kde ovšem pokračovaly bratrovražedné rozepře s Jaromírem. Nicméně jmenování Břetislava knížetem Moravy by trochu vyjasňovalo postavení Moravy - do té doby než zde byly - na samém sklonku Břetislavovy vlády už pak v Čechách zřízeny úděly - a Morava - rozdělením na tři údělná knížectví, podřízeným Českému knížeti v Praze se vlastně stala součástí Čech, ale současně zde pokračovala forma vlastního knížectví.

v Čehách a Moravě se tedy vytvořila poněkud odlišná regionální správa

Středisky správy v Čechách byla hradiště s vojenskou posádkou a správci "hradu a oukrají" (tzv. hradská soustava) - na Moravě byla postupně ustanovena správní jednotka zvaná úděly - v jejímž čele stál údělný kníže - jako údělná knížata Břetislav nejprve jmenoval své syny. V Olomouci je jako údělný kníže uváděn i nejstarší Břetislavův syn Spytihněv - i když seznam údělných knížat Olomouckých začíná až jeho mladším bratrem Vratislavem. Nelze ovšem vyloučit, ba dokonce je to značně pravděpodobné, že pod údělnými knížectvími byla ustanovena ještě nižší správní jednotka - jejímiž centry byla vladycká hradiště či sídla v blízkosti tržišť, jakožto střediscích hospodářství a obchodu - podobná výše zmíněné hradské soustavě v Čechách, ovšem místo jmenovaných správců s moravskou rodovou šlechtou.

po-Břetislavské Čechy a kníže Spytihněv II

Po Břetislavově skonu v roce 1055 se jeho nástupcem stal nejstarší syn Spytihněv - jako český kníže toho jména druhý. Mladší bratr Vratislav byl tedy údělným knížetem v Olomouci, Konrád I. Brněnský v Brně a Ota Olomoucký v této době ve Znojmě - ze sourozenců by měl být zmíněn i biskup Jaromír, který sehrál svou roli především v případě dalšího českého knížete Vratislava II - který raději přesídlil na Vyšehrad - aby svého bratra jako biskupa u svatého Víta nemusel potkávat.

Spytihněv II strávil dětství a mládí v Německu jako osobní zajatec císaře Jindřicha II, který chtěl Břetislavovi zamezit v přílišné rozpínavosti. Břetislav se pak do Čech vrátil výměnou za zajaté německé vojáky - po porážce při Německém vpádu do Čech.

Podle letopisů je Spytihněv líčen jako sličný muž, s vlasy tmavšími než smola. Znám je především jako iniciátor přestavby rotundy Svatého Víta na baziliku. Za každoroční poplatek jednoho sta hřiven stříbra mu papež Mikuláš II. udělil právo nosit biskupskou mitru při vybraných církevních svátcích a předpokládá se i snaha o propůjčení královského titulu.

zrušení údělných knížectví na Moravě, přímá správa z Čech

Spytihněv - vlastně zanedlouho po ustanovení moravských údělů zbavil své bratry údělných držav a podřídil Moravu přímé vládě. Pravděpodobně se pokusil vytvořit podobnou správní soustavu jako v Čechách - kolem menších hradišť nebo vladyckých dvorců, podřízenou přímo českému knížectví (je tedy možné, že v "padesátých" letech jedenáctého století Morava poprvé v historii jako správní útvar zanikla). Po incidentu, který Spytihněv II. vyvolal u Hrutova v r. 1055, se vytrácí původní moravská rodová šlechta a nahrazují ji správci a šlechta dosazení z Čech.

obnovení údělných knížectví na Moravě

Roku 1059 se ovšem Spytihněv obnovil správu na Moravě v přechozí formě s rozčleněním na úděly a bratrovi Vratislavovi vrací olomoucký úděl.
Spytihněv vládl pouhých šest let, mezi okolnostmi jeho skonu již ve třiceti letech 28. ledna 1061 jsou zvažovány i následky bojů u Hradce nad Moravicí.

a alespoň obrazem i k následujícím Přemyslovcům

související příspěvky

Úsvit Lužice - Jindřich Ptáčník a kníže Václav - Blog iDNES.cz

Malá lužickosrbská mluvnice (příběh z Lužice 9 a 10) - Blog iDNES.cz

O Čáslavi-hrádku a dalších hradištích přemyslovského státu - období ranného středověku - Blog iDNES.cz

Vývoj Česko – Lužické hranice - Blog iDNES.cz

Boleslav Chrabrý - polská epizoda v Lužici, na Moravě a Čechách - Blog iDNES.cz

Autor: Jan Tomášek | úterý 19.4.2022 9:00 | karma článku: 10.00 | přečteno: 366x

Další články blogera

Jan Tomášek

Jan Kozák: Lovcem v tajze

Jan Kozák - pro někoho již nepříliš známý spisovatel, možná byl známější jako předseda Svazu československých spisovatelův období tzv. normalizace.

25.11.2022 v 8:52 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 81 | Diskuse

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - železniční rozcestník a rozcestník těžba a hornictví

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 422 | Diskuse

Jan Tomášek

U brodu s Vilémem Závadou

V jednom místě na řece Oslavě je brod, a v svého času zde byl příležitostný přívoz. Zcela jistě provozován v 50tých a 60tých letech. Co se týče literárních ohlasů doby jsou tato léta například spojena s básníkem Vilémem Závadou.

26.8.2022 v 6:07 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 188 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty energie E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika

Příspěvek by měl navázat na dřívější příspěvky zabývající se elektrickou energií především po technické stránce a zde by měla být především ekonomika - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí.

24.8.2022 v 21:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 315 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Devastace stareho haviřskeho města

Je to smutny pohled. Studene ulice prosluleho haviřskeho města su prazdne. Mnoho věhlasnych hospod, kaj se haviři po šichtě schazali splachnut podzemni prach, zkrachovalo.

8.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 42.39 | Přečteno: 2846 |

Petr Havránek

Cesta severním Vietnamem

Vietnam, země na jihovýchodě Asie byla v mém hledáčku již dvakrát. Ale pokaždé se mi do odletu připletly nějaké nepříjemnosti a z cesty sešlo. Tentokrát vše klaplo. Do třetice všeho dobrého, snad ...

6.12.2022 v 15:31 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 435 | Diskuse

Aleš Gill

Neznámá místa 10. - Zelené peklo uprostřed Mexika

Osm hodin jízdy autem severně od Mexico City leží místo, o kterém jste nejspíše nikdy neslyšeli. Uprostřed neprostupné džungle a hor je zahrada, která - kdyby byla v Evropě - bude v učebnicích a obležená davy turistů. Ale není.

6.12.2022 v 8:57 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 338 | Diskuse

Ladislav Větvička

Nejkratši cesta k horam vyššim jak Mont Blanc

Fčil, když sudruh Putin vylečil svět od korony a většina zemi světa upustila od koronopodfukovych opatřeni, je zase na chvilu jednoduche dostat se pod pěti tisicovky. Na chvilu. Bo co se polityci naučili, brzo využiju zas.

2.12.2022 v 11:11 | Karma článku: 44.35 | Přečteno: 3540 |

Ladislav Větvička

Jak sem na Kavkaze organyzoval druhu frontu

Ozvalo se zvoněni wocapu, což je super věc, bo se možete volat s lidma z druheho konca světa, vidět na jejich pysky a je to zadarmo. Teda uplně ne, stoji to stokorunu měsičně, když mate tu ukrajinsku kartu.

1.12.2022 v 18:18 | Karma článku: 43.63 | Přečteno: 3402 |
Počet článků 239 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 480

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...