Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

U Madridu se bojuje za Prahu a francouzský stíhač Dewotine D.510

14. 08. 2021 11:17:11
Dvě - trochu odlišná témata související s občanskou válkou ve Španělsku ve třicátých letech 20. stol. Jedna část příspěvku je spíš literární - a připomíná jednu školní scénku na základě čítankové povídky - druhé téma je technika..

Španělská (druhá) republika a Občanská válka

Druhá španělská republika (španělsky Segunda República Española) je označení režimu, který vznikl ve Španělsku poté, co zemi opustil král Alfonso XIII. (14. dubna 1931), a zanikl ve španělské občanské válce. Za republiky ovšem docházelo k radikálním ideologických základů země. Levicová, antiklerikální (rudá) vláda na počátku, křesťansko-konzervativní (černá) vláda v letech 1933-1936, která zastavila a zvrátila velkou část reforem, a opět radikálně levicová na konci. Každá vláda musela čelit nepokojům a povstáním organizovaným opozicí.

Zásadní změnu přinesl rok 1936 kdy ve volbách zvítězila Vítězství levicová Lidová fronta. Země se propadla do chaosu, který vláda nedokázala zvládnout. Radikální levicové a antiklerikální frakce dostaly od nové levicové vlády volnou ruku k rabování kostelů a církevního a statkářského majetku a v zemi postupně propuklo násilí, kterého se účastnily prakticky bojůvky všech znešvářených stran - nezřídka docházel i fyzické likvidaci zastánců protichůdných ideologií.

Situace dospěla až k povstání uvnitř armády - oficiální armády republiky proti vládě, tedy oficiální vládě republiky povstala armáda, k níž se připojili monarchisté a též většina španělských nacionalistů, konzervativců a křesťanů, zatímco na straně vlády (a v podstatě tedy i druhé republiky) stanuli socialisté, komunisté, anarchisté a baskičtí a katalánští nacionalisté.

V následné oboustranně neobyčejně krutě vedené občanské válce byla tzv. republikánská strana poražena. Poslední republikánské jednotky kapitulovaly 1. dubna 1939, což lze považovat za definitivní zánik posledních zbytků druhé republiky. Nahradila ji vojenská Francova diktatura. Mimochodem generál Franco se stal vůdcem státu vlastně náhodou - když se z generality vybíral předák - tak se vrámci volby dopustil jistých intrik a v podstatě se nechal zvolit. (text především na základě wikipedie)..

Španělská občanská válka v literatuře

Literárních zpracování občanské války bylo nepočítaje a mimo jiné jedinci s uměleckými sklony se účastnili bojů a nezřídka se stali i obětí.

Článek či krátká povídka se v sedmdesátých letech objevila i v čítankách - a na základě jednoho článku byla sehrána i jedna školní scénka.

Školní scénka na téma občanská válka ve Španělsku

scéna
školní lavice která představuje pult vetešnictví

jedno z vetešnictví třeba v Brně U sedmi švábů


osoby a obsazení

vetešník
jeden ze žáků
skupina mladistvých jako zákazníků vetešnictví
několik žáků ze třídy

režie
jeden ze žáků (na režiji se rovněž podílela vyučující)

vlastní hra:
skupina mladistvých (uličníků) přichází do vetešnictví s nápadem prodat zde různé prapodivné nálezy
vetešník nejprve odmítá - z hovoru ovšem vyplyne - že z výtěžku má vyplynout příspěvek na podporu interbrigadistů v Španělsku
a vetešník změní názor
- přesto, že vykoupené předměty nemají valnou hodnotu

Dewoitine D 510

Stíhací letoun navazuje na předchozí, nepříliš úspěšný program lehkých stíhačů s označením "Žokej". Ministerstvo letectva Francouzské republiky vypsalo soutěž na zcela nový lehký stíhací letoun s označením C-1. Dodávky měly začít v roce 1930. Výsledkem byl letoun který s interbrigadisty z ČSR sice přímo nic společného nemá, ale účastnil se bojů v Španělsku - a navíc možná trochu připomene letadlo Avia B 534.


Mezi požadavky soutěže byl mimo jiné vynikající výhled dopředu, vybavení rádiovým zařízením, snadná údržba. Výsledkem byl dolnoplošník Dewoitine D 500 -- později překřtěný na D 510. Přes moderní jednoplošnou koncepci byl letoun ovšem vybaven ještě pevným podvozkem - možná tak trochu připomínající československý letoun AVIA B 534 - odlišující se především uplatněnou modernější koncepcí jednoplošníku ve francouzském případě.

Prototyp Dewoitine D.500.01, navržený inženýrem Émile Dewoitinem, byl objednán 7. března 1932. Stavba letadla proběhla v dílně "Pasteur", zatímco konečná montáž v hangáru na letišti Francazal na předměstí Toulouse[. Prototyp poprvé vzlétl ve Francanzalu... Maximální rychlost 327 km / h při dostupu 3 500 m byla později zvýšenou na 350 km / h při dostupu 4000..Na počátku roku 1934 byl výrobní drak letounu D.500 č. 48 vybaven výkonnějším motorem Hispano-Suiza 12Ycrs 860 hp (koňských sil) a při letu 14. srpna 1934 v rukou zkušebního pilota Marcela Doreta a dosáhlo rychlosti 402,5 km / h.

Letoun se dočkal i bojového nasazení i to za Španělské občanské války na straně republiky - kde se boje - jak je poměrně známo účastnili i dobrovolníci - interbrigadisté z Československa.

FARE Letectvo Španělské republiky

Fuerzas Aéreas de la República Española (francouzsky, vzdušné síly Španělské republiky), zkráceně FARE,byly vzdušné síly Druhé španělské republiky,španělské vlády legálně založené v letech 1931 až 1939. Je populárně známý jako La Gloriosa (Slavný).

Toto zaniklé letectvo je dobře známé svou intenzivní účastí ve španělské občanské válce,od jejího vzniku v květnu 1937 od Aeronáutica Militar a Aeronáutica Naval až po jeho rozpuštění v roce 1939.

Autor: Jan Tomášek | sobota 14.8.2021 11:17 | karma článku: 9.09 | přečteno: 382x

Další články blogera

Jan Tomášek

Industriální Kroměříž - malá elektrárna, továrna na uzeniny (elektřina VN a NN 14)

Malá parní elektrárna, Simonova továrna na uzeniny, a také automobily Simca. Nejen podobně znějící názvy firem mohou být důvodem ke sloučení více námětů v jeden. Pro Kroměříž trochu netypická turistika.

1.1.2022 v 9:43 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 6 - vzlet letounu a diagram XY jako statistika provozu a výkonu

Navozující příspěvek na předchozí příspěvky o mechanice . v pozornosti opět veličiny čas, frekvence, rychlost - a dále síla, moment síly, výkon

15.12.2021 v 10:12 | Karma článku: 4.85 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Tomášek

Na konečné v Řečkovicích - proč byl u tramavají zaveden stejnosměrný proud a co je měnírna

Kromě informací o stejnosměrné napájecí trakce pro tramvaje, též pojednání o liniových stavbách jako jsou třeba různé rozvody, třeba elektrické - takovou typickou liniovou stavbou je ovšem plynovod nebo ropovod.

10.12.2021 v 11:04 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 599 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 5 - tři stupně momentů - statické momenty, moment síly, výkon a čas a rychlost

Další pokračování v bádání nad veličinami mechaniky - a to zejména statiky a dynamiky - především z matematického hlediska

5.12.2021 v 8:49 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 289 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jakub Moravčík

Apologeticko-ďábloadvokační blog 3: pohani, židovství a nastavená tvář

Už jsem si asi ani nemyslel, že tento seriál bude ještě pokračovat (a když už, tak určitě ne „pohanským“ tématem), ale nakonec pokračovat bude a ještě naposled se v něm tématu pohanství přece jen dotknu.

24.1.2022 v 12:01 | Karma článku: 4.13 | Přečteno: 95 | Diskuse

Eva Sádecká

O nespoutané vlčici

V šumavských lesích žila velmi odvážná vlčice. Její divoká povaha brala všem zvířatům dech. Její ladné pohyby a běh vábily ty nejsilnější vlky v okolí. Tajemná vlčice byla záhadou všech.

24.1.2022 v 8:51 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 109 | Diskuse

Eva Sádecká

O chytrém hadovi

Kdysi dávno, žila v zemi plné kouzel, jedna nadějná čarodějnice. Měla přítulného kamaráda hada. Nedivte se, hadi milují své blízké. To věděla i naše společnice.

23.1.2022 v 20:33 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 174 | Diskuse

Jan Lněnička

Válčili jsme za Husáka – okena blues

Z reality se dá uniknout různě, šňupáním koksu, pervitinem, hérákem, zkrátka čímkoliv, co máte po ruce - my měli okenu. V současné době by takové pročištění organismu mohlo pomoci v boji proti covidu.

23.1.2022 v 12:39 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 526 | Diskuse

Eva Sádecká

Kočičí příběh

My máme doma spoustu koček, chlubí se holčička, kterou potkávám. Ale víte, co je nejhorší? Svolat je všechny k večeři.

23.1.2022 v 11:46 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 242 Celková karma 7.11 Průměrná čtenost 430

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Najdete na iDNES.cz