Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Továrna na škrob z manioku

21. 05. 2021 3:09:31
Poměrně rozlehlé škrobárny bývaly například v Brně. Aktuálně v takzvaném areálu škrobáren sídlí řada firem různého zaměření (pracovní verze).

ŠKROB

Použití surového škrobu je relativně malé, ponejvíce v potravinářství k přípravě pudiků, karamelu, dezertů, želé a nepřímo je využíván při kvašení (např. piva). Modifikovaný škrob se pak uplatňuje v chemickém průmyslu třeba k výrobě lepidel, nátěrových barev atd...

Škrob se získává z různých druhů zeleniny – například brambor nebo kukuřice. Tato zelenina obsahuje tři základní složky – vlákninu, škrob a šťávu, ale nejen ty – dále například lepek. Například kukuřice se v první fázi ponoří na 30 až 48 hodin do vody – což ji mírně zjemní. Po té je kukuřice rozemleta a po promytí se škrob od vláken odděluje v odstředivkách a na závěr suší. Vznikne tak vlastně škrobový prášek. Využívají se například i další oddělné složky – třeba jako krmivo pro zvířata – nebo k výrobě kukuřičného oleje.

V tropických zemích je zase poměrně rozšířenou surovinou pro výrobu škrobu maniok.

Nejprve tedy co vlastně maniok je...

Maniok jedlý

Pochází z tropické Ameriky a je zahrnován mezi klíčové okopaniny. Pěstoval se již 4000 let př. n. l. Vyznačuje se velmi atraktivním látkovým složením, jak pro výživu člověka, tak i hospodářských zvířat, a to hlavně nejen díky přítomnosti škrobu, ale i množství bílkovin. Někdy se manioku podobně jako jamům a batátům přezdívá sladké brambory.

Maniok však nelze dlouho skladovat, proto se obvykle zpracovává na garri, maniokovou mouku, fufu, maniokový škrob a další produkty, které jsou odolnější vůči skladování.


Garri mouka z práškového potravinářského materiálu vyrobená z tuberózních kořenů rostliny kasava, která se v procesu výroby mění na suché jedlé granule.

V jazyce Hausa se tyto práškové granule získávají také zpracováním jiných plodin, například: garin dawa (guinejská kukuřičná mouka), garin masara (kukuřičná mouka) a garin sukkhari (cukr) a zejména smažená tapioka. Garin magani je práškový lék.

Maniok však nelze dlouho skladovat, proto se obvykle zpracovává na garri, maniokovou mouku, fufu, maniokový škrob a další produkty, které jsou odolnější vůči skladování. Garri je nejčastěji konzumované jídlo v západní Africe. Odhaduje se, že více než 75% manioku je zpracováno na garri v Africe. Proto má zpracování garri obrovské obchodní příležitosti.

TOVÁRNA NA ŠKROB Z MANIOKU

možná by byl přesnější název

TOVÁRNA NA ZPRACOVÁNÍ MANIOKU
(protože škrob nemusí být vždy jediným - ani hlavním produktem)

Dále ukázka zpracování maniokového škrobu na základě různých podkladů - hlavně na základě informačních materiálů zahraničních výrobců.

Takže nyní vlastní továrna na výrobu škrobu z manioku. Vstupní čistící linka (či sekce) se napojuje na hlavní - tedy procesní sekci - jinými slovy výrobní linku. Umístění řídícího a kontrolního centra celého procesu zhruba uprostřed linky souběžně s linkou - jisté výrobní operace se provádí rovněž oddělené a zpracovávaná surovina se pak vrací zpět na hlavní výrobní linku. Poslední částí celého procesu tvoří zařízení ve tvaru jakési věže kde se produkty suší, třídí a připravují k expedici.

1 vstup suroviny ke zpracování - čistící sekce

Prvním úsekem - či sekcí, nebo u větších továren na výrobu škrobu i samostatným závodem je čisticí zařízení.

Čistící sekce se skládá ze suchého síta a lopatkové pračky. Suché síto se používá k odstranění většiny připojeného bahna, kamenů a jiných velkých částic. Poté pomocí pračky omyjte jemný písek, nečistoty a jiné drobné nečistoty. Suché síto nevyžaduje vodu, ale dokáže odstranit většinu nečistot a při použití ve spojení s pračkou nejenže spotřebovává méně vody, ale také dosahuje lepšího čisticího účinku.

některé stroje - či zařízení

Belt conveyor .- pásový dopravník

Dry sieve - suché síto

Paddle washing machine - pádlová pračka

2 a 4 procesní sekce

2 a 4 procesní sekce - podsekce 2.1 "loupání a prosévání"

Vlastní výroba škrobu.

Po vyčištění suroviny - tedy manioku následuje vlastní výroba - která začíná loupáním slupky manioku.

V pracovním postupu dále následuje strouhání a prosévání suroviny - prostřednictvím různých prosévacích zařízení - která už dávno nahradila tradiční ruční síta. Cílem těchto prosévacích zařízení je rozdělit surovinu manioku na různé dílčí složky - jako třeba mouku garry - nebo hmotu určenou pro následnou výrobu vlastního škrobu.

Prosévací zařízení moderních strojů je vyráběno z nerezové oceli - čímž je současně zajištěna životnost výrobního zařízení a zároveň hygiéna během procesu.

některé dílčí části linky (jednotlivé stroje)

Cutting machine - řezací stroj

Confluence pool - soutokový bazén

2 a 4 procení sekce - dílčí podsekce 4 "pražírna mouky garry"

jisté vybočení z posloupnosti linky "2" - proto jiná číslice


V některých provozovnách může být tak odděleně například pražírna mouky Garri. Po dehydrataci má Garri vysokou vlhkostní konzistenci a pomocí fritézy se rovnoměrně míchá mokré garri mouka, aby se dosáhla požadované kvality. Dále pražící zařízení zajišťuje rovnoměrné zahřívání Garri v různých částech, bez lepku. Součástí pražírny může být například řada dílčích zařízení - jako je například odstředivka a tak dále.

Pražírna je propojena z hlavní linkou a některé částice použitelné při výrobě se vrací zpět na hlavní linku "2".

Na opačné straně výrobní linky než je pražírna ze možno identifikovat další oddělenou šekci - kterou je

(3 Řídící a kontrolní sekce systému)

paralelně s linkou "2" - zhruba uprostřed

ale zpět k hlavní výrobní lince

2 a 4 procení sekce - dílčí podsekce 2.2 "vlastní výroba škrobu"

Zde konečně již separována hlavní surovina pro výrobu škrobu - dužina manioku (vláknina - příbuzná hmota napříkad celuóze).

některé dílčí části linky - tedy vlastně jednotlivé stroje

Casaśava residues - zbytky manioku

Hydrocyclone station -hydrocyklónová stanice

Starch milk tank - nádrž na škrobové mléko

Peeler centrifuge - odstředivka se škrabkou

propojení linky "2" a sekce "5"

pulse tube - pulzní trubice

5 sekce sušení a expedice

Exhaust hood - digestoř

Collection bucket - sběrná nádoba

Shifter sleeve - řadící objímka (patrně něco jako třídič)

Packing machine - balící stroj (balení hotových výrobků)

Autor: Jan Tomášek | pátek 21.5.2021 3:09 | karma článku: 5.60 | přečteno: 246x

Další články blogera

Jan Tomášek

Industriální Kroměříž - malá elektrárna, továrna na uzeniny (elektřina VN a NN 14)

Malá parní elektrárna, Simonova továrna na uzeniny, a také automobily Simca. Nejen podobně znějící názvy firem mohou být důvodem ke sloučení více námětů v jeden. Pro Kroměříž trochu netypická turistika.

1.1.2022 v 9:43 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 6 - vzlet letounu a diagram XY jako statistika provozu a výkonu

Navozující příspěvek na předchozí příspěvky o mechanice . v pozornosti opět veličiny čas, frekvence, rychlost - a dále síla, moment síly, výkon

15.12.2021 v 10:12 | Karma článku: 4.85 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Tomášek

Na konečné v Řečkovicích - proč byl u tramavají zaveden stejnosměrný proud a co je měnírna

Kromě informací o stejnosměrné napájecí trakce pro tramvaje, též pojednání o liniových stavbách jako jsou třeba různé rozvody, třeba elektrické - takovou typickou liniovou stavbou je ovšem plynovod nebo ropovod.

10.12.2021 v 11:04 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 599 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 5 - tři stupně momentů - statické momenty, moment síly, výkon a čas a rychlost

Další pokračování v bádání nad veličinami mechaniky - a to zejména statiky a dynamiky - především z matematického hlediska

5.12.2021 v 8:49 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 288 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Slunce prolétá obří bublinou

Díky vyhodnocení materiálů, které dodala vesmírná sonda Gaia, odhalili vědci, jak vypadá naše nejbližší kosmické okolí. Nacházíme se v obří bublině. (délka blogu 5 min.)

24.1.2022 v 8:00 | Karma článku: 17.81 | Přečteno: 275 | Diskuse

Tomáš Flaška

Jsem paranoidní, nebo mě Čína fakt chce špehovat?

Taková drobnost. Koupě obyčejného nabíjecího kabelu na telefon přes čínský eshop za pár šupů. Jenomže tady něco nehraje.

23.1.2022 v 12:13 | Karma článku: 31.29 | Přečteno: 1364 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o putujících deskách

Čím to, že výsledkem rozdílu extrémně extrémně (2x extrémně tam není náhodou) nepřesného modelu pohybů desek a reálného měření GPS má být dokonalé pole deformací uvnitř desky? Chyba je na straně rámce, ve kterém měření provádíme.

22.1.2022 v 19:13 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 471 |

Jan Mestan

Komentář: Souostroví Tonga – tektonický rámec

Na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se objevil text k erupci sopky Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. Krátce na něj zareaguji.

21.1.2022 v 3:34 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 368 |

Jaroslav Flegr

Proč nebude vakcína na omikron a proč je to vlastně fuk

Máme se očkovat vakcínami proti wuhanskému viru, nebo si máme radši počkat na vakcíny proti novým variantám? Odpověď zní – je třeba se očkovat tím, co je. Ostatně, vakcíny proti jiným variantám nejspíš ani nebudou. Proč?

20.1.2022 v 14:50 | Karma článku: 44.54 | Přečteno: 25875 | Diskuse
Počet článků 242 Celková karma 7.10 Průměrná čtenost 429

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Najdete na iDNES.cz