Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Jeden den jízdy koňmo k moři

24. 12. 2020 17:25:59
Jaký vlastně mohl být král Otakar? Přízvisko král železný a zlatý naznačuje - že byl poměrně známý i v zahraničí - jeho postavení je možno do určité míry srovnat s postavením jaké si později vydobyl Karel čtvrtý.

Jeho protivník a vítěz v osudové Bitvě na Moravském poli - Rudolf Habsburský ho označoval za panovačného Slovana - čemuž by nasvědčoval způsob - jakým se král Přemysl Otakar II. měl chovat při válečných taženích - zejména mimo vlastní bitvy - třeba v nevybíravém způsobu jakým probíhalo plenění a rabování vsí a sídel v blízkosti postupujícího vojska. Některé okolnosti zas tak neohraničenou mocichtivost nenaznačují - třeba skutečnost že titulu "Král český" začal užívat až po korunovaci ve Svatém Vítu - do té doby užíval pouze označení dědic. Další okolností je - že jistý čas před osudovou Bitvou na Moravském poli již příliš velké území neovládal - ze všech držav mu zbyly jen Ćechy a Morava - a - i toto postavení jeho protivník Rudolf zpochybňoval - pro nesplnění lénního holdu v říši.

Svůj mocenský vzestup začal podobně jako později král Karel IV. s titulem Markrabě moravský - ještě za panování svého otce Václava prvního. Jeho stoupenci z řad šlechty pro něj však vymysleli neoficiální označení "mladší král" - který Přemysl také užíval.

Po korunovaci začal Přemysl Otakar upevňovat spoje postavení - ovšem v různých mocenských partiích měl řadu podporovatelů - ale i odpůrců. Mezi jeho odpůrce patřili například jihočeští Vítkovci - zdatným spojencem byl například Olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku - který později Přemyslovi napomohl získat Śtýrsko, byl také při dojednávání Přemyslovy druhé svatby s mladší a sličnější Kunhutou Uherskou, která nahradila Markétu Babenberskou . Možná není příliš překvapující - že během sporů s otcem Václavem - kdy se Přemysl tituloval mladší král - byl Olomoucký biskup na straně krále Václava.

Nicméně vliv Olomouckého biskupa na zahraniční politiku byl značný - v podstatě lze konstatovat - že byl jejím iniciátorem. Olomoucký biskup například byl při ustanovení Pruské křížové výpravy proti pohanství u národů na pobřeží Baltského moře - které se král Přemysl osobně účastnil. Na místě pozdějšího významného přístavního města byl také založen křižácký hrad - který rytíři pojmenovali na Přemyslovu počest Královec. Založení pevnosti se však již král neúčasti - neboť jeho zájmy se obrátily z Čech na jih do Rakous - kde se uvolnila hodnost vévody.

Mimochodem - rakouským vévodou byl krátce Otakarův starší - a předčasně zesnulý bratr Vladislav. Po uvolněných vévodských stolcích v rakouských zemích prahnul ovšem také uherský král Béla IV - který byl také Otakarovým trvalým protivníkem i na poli válečném. Na západ od Čech měl český král protivníky zase v Bavorech - konkrétně vévodském rodě Wittelsbachů. Jako mocenskou oporu proti bavorské straně se Přemyslu Otakarovi podařilo získat Chebsko - a začal se titulovat jako "Pán z Chebu". Jeho další vladařské tituly naznačovaly postup směrem na jih - z Čech k Jadranu - vévoda rakouský, štýrský, korutanský, kraňský v dnešním Slovinsku. Jisté postavení získal v italských městech - namátkou může být zmíněn z dnešního hlediska poněkud úsměvně znějící titul "Číšník Akvilejského kostela". České državy tak dosáhly až téměř k moři - vlastně stačil jeden den jízdy koňmo na pobřeží.

Přemysl Otakar měl ovšem značný vliv i v zemích kde přímo nevládl - třeba ve Slezsku - nebo jak bylo naznačeno i u rytířských řádů v Pobaltí. Němečtí rytíři dokonce počítali - že za jistých okolností by Přemysl Otakar mohl některým územím vládnout přímo. Naopak příliš oblíbený král nebyl u místní šlechty v alpských državách, což posléze vedlo - kromě - například již zmíněných sporů s uherským králem - k jejich ztrátě.

Války. Poměrně častý válečný stav ke středověku už patřil - třeba s Uhry vedl český král války čtyři, stejně tak s Bavory, dále se účastnil dvou křížových výprav do Pobaltí - a osudovým protivníkem se stal římský král Rudolf Habsburský.

Krátka zmínka alespoň o dvou nejznámějších - kterými byla Bitva u Kressenbrunnu s Uhry právě po zproblematizování situace ve Štýrsku. Ves Kressenbrunn se nachází na Moravském poli - a bylo usmlouváno příměří do doby než se uherská strana přeplaví přes řeku Moravu. Uherská strana však časovou lhůtu příměří porušila a jízda předčasně zaútočila na české ležení. Jakoby takový vývoj však byl očekáván - základní složka českého vojska - takzvaná Železná jízda se nacházela ve vcelku bojeschopném stavu - a bitva dopadla v český prospěch.

Další bitva - která se odehrála o necelých dvacet let později nedaleko odtud - tentokrát i po Moravském poli pojmenovaná ovšem skončila pro Čechy neblaze a pro krále Přemysla Otakara se stala osudovou. Vyzyvatelem se tentokrát stal římský král Rudolf habsburský. Mimochodem na královskou říšskou korunu svého času český král také pomýšlel - i když době, kdy měl tak silné postavení, že předstihovalo obvyklé postavení panovníka Svaté říše římské. Naopak Rudolf se stal poměrně silným králem v říši - i když rodové državy Habsburků v těch dobách zas tak rozsáhlé nebyly - náležela jim část Alsaska, ale také třeba hrad Habsburk - po kterém je jméno rodu. Vítězství na Moravském poli tak vlastně pro Habsburský rod otevřelo cestu do Rakous.

Místem posledního odpočinku krále Otakara je Anežský klášter "Na Františku" - což je i zdařilý doklad ranně gotické architektury Přemyslovy doby.

Autor: Jan Tomášek | čtvrtek 24.12.2020 17:25 | karma článku: 13.84 | přečteno: 595x

Další články blogera

Jan Tomášek

Co se děje kolem elektřiny 16 - indukčnost cívky

Navazující příspěvek na předchozí - tedy pokračování v pojednání o indukčnosti cívky. Tentokrát ovšem vycházející z předpokladu - že elektrický proud se na cívce zpožďuje za napětím.

9.4.2021 v 15:38 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Tomášek

Co se děje kolem elektřiny 15 - indukčnost cívky

Pokračování předchozího příspěvku - tentokrát by měly přibýt další podrobnosti - zejména co týče konkrétního využití indukčnosti cívky - a různých forem využití magnetické indukce. Pro zpochybnění hypotézy však spíše sci-fi.

8.4.2021 v 18:57 | Karma článku: 4.23 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Tomášek

Co se děje kolem elektřiny 14 - volty proti ohmům

Navazující příspěvek na předcházející, tentokrát ze zaměřením především na cívku, jednak co se týče veličin souvisejících s indukčností, jedna ve vztahu k vlastnímu Ohmovu zákonu.

8.4.2021 v 10:51 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jan Tomášek

Co se děje kolem elektřiny 12 - Ohmův zákon pro zvídavé 4 - v čase a nečase (verze 2)

Doplňená verze předchozího příspěvku o další úvahy nad Ohmovým zákonem a základními veličinami s ním související...

5.4.2021 v 19:53 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Když zloděj křičí

Máme s tím své temné zkušenosti. Hitler křičel, Goebbels křičel, henleinovci křičeli a výsledkem nakonec bylo, že demokratické západní vlády uvěřili zlodějům a neurvale sdělili okrádanému, že nevydá-li to své zloději, bude viníkem

13.4.2021 v 20:32 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 360 | Diskuse

František Vlček

LG OLED55BX3LB - opravdu dobrá TV za slušné peníze

Televize LG OLED je díky své vlastní technologii jedinečná. Více než 100 milionů samosvítících sub-pixelů* se spojí, aby poskytlo novou úroveň televizního zážitku. Vychutnejte si nejhlubší černou, nejbohatší barvy a nejrealističtě

13.4.2021 v 14:51 | Karma článku: 4.15 | Přečteno: 189 | Diskuse

Helena Vlachová

Nemůžete se uplatnit na trhu práce? Staňte se ministrem!

Je až s podivem, do jaké žumpy je současná vláda schopna zajít. Za odvolaného ministra zahraničí není zatím náhrada, ministrem kultury se má stát kdosi, kdo absolvoval jen SPŠ strojnickou.

13.4.2021 v 14:42 | Karma článku: 28.17 | Přečteno: 606 | Diskuse

Marek Valiček

Jak je důležité míti DANU

DANA - drobná a nenákladná antikoncepce. Tak nás to učili ve škole v době mého dospívání a DANA - drobná a nenápadná - funguje i v případě dostavby jaderné elektrárny Dukovany...

13.4.2021 v 13:03 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 585 | Diskuse

František Vlček

LG sušička RC80EU2AV4D

Volně stojící hybridní sušička s invertorovým tepelným čerpadlem v energetické třídě A+++ pojme až 8 kg prádla. Sušičku LG RC80EU2AV4D řídí invertorový motor s 10letou zárukou, která se vztahuje na motor a kompresor. Sušička dále

13.4.2021 v 12:41 | Karma článku: 3.37 | Přečteno: 142 | Diskuse
Počet článků 243 Celková karma 7.24 Průměrná čtenost 405

Od mládí se zajímám o veřejné dění, přispívám na literární servery pod nikem Gogin. Dále fotografuji a kreslím.

http://jt.brno-online.cz

http://twitter.com/honzatomasek

 

Najdete na iDNES.cz