Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Cestami internetu do Podivína (Jak se připojit k internetu 4)

10. 04. 2020 20:10:56
Hledat podstatu internetu je jako hledat přechod mezi prchavým pevným - přibližně tento názor sdělil Andrew Blum ve své knize "Z čeho je internet" s podtitulem "Výprava do nitra světové sítě" (plus malé velikonoční zamyšlení).

Malá technická poznámka - méně podstatné pasáže jsou kurzivou - technická část spíš k závěru...

Leonard Klanrock je otcem internetu - nebo spíše jedním z otců - neboť na úspěchu se podílelo více lidí. Během svých postgraduálních studií na MIT vydal v roce 1961 svou první knihu o "přepínání paketů", myšlenku postavenou na efektivním předávání malých souborů údajů účinněji než celého proudu dat - což je jedna z klíčových věcí internetu. V polovině šedesátých let - kdy byl již Kleinrock na UCLA a na cestě k obhajobě. Současně Davies, který rovněž pracoval v akademickém prostředí chtěl vylepšit komunikační systém v Anglii. Jejich nápady a myšlenky současně kolovaly v malých komunitách vědců, byly zmiňovány na konferencích a objevovaly se na nástěnkách.


Původní internetové sítě měly jeden zásadní problém. Nebyly propojeny! Přes svůj národní a občas i zaoceánský přesah. V podstatě byly tyto sítě jen soukromými dálnicemi, nebo spíše soukromými pruhy na veřejné dálniční síti. Tedy přesněji na telefonní síti.


Podobně jak se předpovídá počasí jistá předpověď se na univerzitách vytvořila i pro budování internetu - a to že sítě bude potřeba spojovat ve více úrovních. Internetové uzly by měly být podobné nebo téměř stejné budovy v různých městech světa.


Pokud se podíváte dovnitř internetového mraku - začne se ukazovat poměrně zřetelná struktura center a spojovacích paprsků - jak na provozní (síťové) - tak na fyzické (tedy geopolitické) úrovni. Dvě města na protilehlých březích oceánu - třeba New Yourk nebo Londýn jakoby byla spojena mlžným mrakem.

V r. 1983 po letech plánování přešly všechny počítače ARPANETu* na nová elekronická pravidla - které nadále zůstávají základním stavebním kamenem internetu. Technicky řečeno - přepnuly své komunikační protokoly nebo jazyk z NCP neboli "Network Control Protocol" na protokol TCP/IP což je "Transmission Control Protocol/ Internet Protocol"


* Síť agentur Advanced Research Projects Agency ( ARPANET ) byla první rozsáhlou sítí pro přepínání paketů s distribuovaným řízením a první sítí implementující sadu protokolů TCP / IP . Obě technologie se staly technickým základem internetu . ARPANET byl založen Agenturou pro pokročilý výzkum (ARPA) Ministerstva obrany Spojených států .


Ale byl zde ještě jede problém - který se dá shrnout do otázky "kam mizí ty pakety?" Řešením byl program - který stopoval jejich cesty. Zadá-li se IP adresa a program "traceroute" načte se seznam roeterů, kterými paket prošel.


Každý soubor dat - neboli paket - který cestuje internetem je označen místem určení - což může být název servru - nebo alternativně IP adresa. V terminologii běžné pošty buď "textová adresa" tedy název města, obce, ulice nebo například směrovací číslo. Tyto dva údaje by si měly vzájemně odpovídat - ale nemusí si tomu tak vždy...

Příklad jak může vzniknout klamavá adresa:

Technik pakistánských komunikací dostal příkaz dočasně blokavat server YouTube, však špatně nakonfiguroval router - a místo zablokování serveru YouTube (tedy přístupové cesty k němu) omylem prohlásil svůj router přímo za server YouTube. V podstatě se dá říci - že trasu k serveru YouTube přesměroval (nebo dokonce unesl) přímo na svůj router.


Než se problém během asi dvou hodin vyřešil - každého uživatele který hledal YouTobe internetová trasa přivedla ke dveřím pákistánských telekomunikací.

Jakmile se objeví nějaký zboudilý packet a s ním i klamavá adresa - například, se zjistí, že Jagelonská univerzita má sídlit na dánských Faerských ostrovech - začne zdlouhavá procedura dotazování - třeba národních agentur zodpovědných za provoz internetu z cílem vyřešit problém - ne vždy se zadaří, ne vždy se podaří Bludného Holanďana nalézt. A současně se může zjistit - zda operátoři využívají ty trasy, jak tvrdí a více méně subjektivně se pak dá posoudit vytíženost provozu na těchto trasách.


Aby trasu bludného paketu bylo možno vystopovat - byl vyvinut specalizovaný identifikační nástroj - zvaný "traceroute". Traceroute je síťový nástroj používaný k zobrazení trasy, kterou pakety procházejí sítí IP. Na počítači se spouští příkazem "tracert" a následně se zobrazí celá trasa - výpisem mezistanic - tedy IP adres.

Výpis Traceroute může pomoci dohledat chybu, je však nutné jej považovat pouze za informativní, rozhodně nikoli za jednoznačný zdroj infromací (mimo důvodů uvedených v článku například také proto, že řadu činností dnes mohou vykonávat L2 zařízení, proto, že pomocí manipulace s TTL lze některé hopy zcela skrýt atd.) a informace, které nám poskytne, mohou být sice nedocenitelné, ale pro jednoznačnou diagnostiku problému je nezbytné je ještě několikanásobně ověřovat.

Předně je vhodné si uvědomit, jak traceroute pracuje. Je to jednoduché, pošle packet na neexistující socket (některé implementace tak činí protokolem udp, jiné protokolem icmp, existují ovšem i verze využívající k tomu protokol tcp) a čeká doručení odpovědi o nedoručitelnosti takového packetu, přičemž měří také čas, za jak dlouho taková odpověď dorazí. Podle TTL se pak zjistí, kolikátý hop v cestě nám zprávu o nedoručitelnosti odeslal.

Pro identifikaci trasy je však znát však nejméně dva body - tedy start a cíl. Start - tedy IP adresa počítače, se dá zjistit prostřednictvím jisté kombinace kláves přímo v počítači. IP adresu cíle by měl nalézt přímo internet na základě slovně zadané adresy cíle - tedy například adrese www.neznam.cz by měla odpovídat jistá kombinace číslic IP adresy (ve vyjímečných případech se může adrese přiřadit nepravá kombinace číslic a takto vzniká právě klamavá adresa).


Pro spuštění identifikátoru "traceroute" je dobré vědět jak se zjistí IP adresa počítače, respektive vnitřní, lokální IP adresa - neboli LAN IP adresa.

(1) Tedy - na dole vlevo klávesnici klávesa se symbolem čtveřice kosočtverců "windows" + zmáčknout klávesu "R" a měl by se spustit program a do okénka programu napsat příkaz "ipconfing" nebo "ipconfing/all", a odkliknout entrem.

(2) Stejně by se měl tento program vyvolat pokud se aktivuje dotazové okénko windows dole monitoru - jenom příkaz "cmd" je třeba vypsat - aby se spustilo okénko z programem a dál postupovat podobně jako výše.


Kromě lokální IP adresy pro dohledání počtače z pozice internetu slouží veřejná IP adresa - WAN IP adresa - ta se však pro účel trasování identifikátorem "traceroute" míjí - dá se však dohledat - tentokrát ovšem specializovanými programy z internetu.


(3) A ještě jak vyvolat přímo nástroj "traceroute" pro výpis IP adres celé trasy... Postup je úplně stejný jako při zjišťování lokální IP adresy - jenom do okénka programu se vypíše tracert. + cílová adresa - tedy například tracert.www.neznam.cz ...

Snad ještě poznámku přímo ke knize André Bluma "Z čeho je internet", kniha je napsána poměrně čtivě - občas je zpeztřena osobními postřehy přímo z počítačového podhoubí a tu a tam se nejde i nějaká úvažka filosofického charakteru - třeba o určení místa vyplývajícím z osobních příběhů - nikoliv zeměpisných souřadnic - takto bylo možno právě nalézt Jagelonskou univerzitu na Faerských ostrovech spadajících pod Dánsko. Mě se možná něco podobného přihodilo v jihomoravském Podivíně - kde jsem měl pocit - že jsem se ocitl u jeruzalémské "Zdi nářků" - když už jsou ty velikonoce...

Autor: Jan Tomášek | pátek 10.4.2020 20:10 | karma článku: 6.87 | přečteno: 241x

Další články blogera

Jan Tomášek

Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka)

V podstatě jen doplněk k předchozím dvěma textům na dané téma - žádné zásadně nové informace - jenom shrnutí.

25.5.2020 v 21:09 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 479 | Diskuse

Jan Tomášek

V zajetí počítačů, elektroniky a kybernetiky 4

Další příspěvek z volného cyklu o výpočetní technice a elektronice vůbec. Tentokrát se pokouším vyjasnit pojem kybernetika a paralely jak s některými matematickými funkcemi - především logickými - tak s reálnými zařízeními.

25.5.2020 v 0:39 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 286 | Diskuse

Jan Tomášek

Kdysi tu vládl lov

Nedělní chvilka poezie ze zámku Konopiště. Alespoň trochu podobná slova zazněla před léty v Nedělní chvilce poezie. Autora nepamatuji, ale recitoval tenkrát Ladislav Mrkvička.

16.5.2020 v 12:41 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 223 | Diskuse

Jan Tomášek

Na rádiových vlnách 2 (jak vlastně vzniká rozhlasové vysílání)

Rozhlasové vysílání vlastně předchází příjem - čistě chronologicky by tedy tento příspěvek o rozhlasovém vysílání měl předcházet předešlý příspěvek o radiopřijímačích.

14.5.2020 v 21:33 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 297 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Nechte si se mnou zajít chuť ... na průmyslově vyrobené potraviny

Kečup, křupky, muffiny a dokonce i káva. Naše potraviny se pomalu stávají oslavou chemického průmyslu. Pojďte se podívat, co se dá všechno nalézt v oblíbených potravinách.

28.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 17.78 | Přečteno: 851 | Diskuse

Julius Maksa

Vznik a zánik vesmíru 1.

Vznikl vesmír tak, jak popisuje teorie velkého třesku? Mohla veškerá hmota vzniknout z ničeho? Je možné, aby hmota vznikla z energie? Je teorie velkého třesku reálná, nebo ji můžeme zařadit do sci-fi?

26.5.2020 v 12:40 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 382 | Diskuse

Jan Tomášek

Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka)

V podstatě jen doplněk k předchozím dvěma textům na dané téma - žádné zásadně nové informace - jenom shrnutí.

25.5.2020 v 21:09 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 479 | Diskuse

Zdenek Slanina

Akademická ne-etika vzkvétá i v koronakaranténě: Na VŠE (fraška plagiátora z FFUK) i jinde

Hladinu akademického života i za karantény čeří kauzy zametání kauz selhání akademických celebrit - na VŠE i jinde. Je to zásluhou kronyismu neboli bratříčkování, klientelistických vazeb, morální korupce, obav z řetězových reakcí.

25.5.2020 v 15:33 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 2820 |

Dana Tenzler

Vesmírná alchymie

Jak přišly na svět chemické prvky a hmota, která zaplňuje vesmír? Kdo byl praotcem a pramatkou všech prvků a jak vznikaly ty, ze kterých se skládáme my sami? Kdo je pravým vesmírným alchymistou, který umí vyrobit zlato?

25.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 370 | Diskuse
Počet článků 210 Celková karma 7.85 Průměrná čtenost 384

Od mládí se zajímám o veřejné dění, přispívám na literární servery pod nikem Gogin. Dále fotografuji a kreslím.

http://jt.brno-online.cz

http://twitter.com/honzatomasek

 

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...