Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

Cestami internetu do Podivína (Jak se připojit k internetu 3)

10. 04. 2020 20:10:56
Hledat podstatu internetu je jako hledat přechod mezi prchavým pevným - přibližně tento názor sdělil Andrew Blum ve své knize "Z čeho je internet" s podtitulem "Výprava do nitra světové sítě" (plus malé velikonoční zamyšlení).

před - úvod přehled příspěvků na téma počítače a internet

druhy hardwaru a softwaru v počítačích a telefonech

Malá technická poznámka - méně podstatné pasáže jsou kurzivou - technická část spíš k závěru...

Leonard Klanrock je otcem internetu - nebo spíše jedním z otců - neboť na úspěchu se podílelo více lidí. Během svých postgraduálních studií na MIT vydal v roce 1961 svou první knihu o "přepínání paketů", myšlenku postavenou na efektivním předávání malých souborů údajů účinněji než celého proudu dat - což je jedna z klíčových věcí internetu. V polovině šedesátých let - kdy byl již Kleinrock na UCLA a na cestě k obhajobě. Současně Davies, který rovněž pracoval v akademickém prostředí chtěl vylepšit komunikační systém v Anglii. Jejich nápady a myšlenky současně kolovaly v malých komunitách vědců, byly zmiňovány na konferencích a objevovaly se na nástěnkách.


Původní internetové sítě měly jeden zásadní problém. Nebyly propojeny! Přes svůj národní a občas i zaoceánský přesah. V podstatě byly tyto sítě jen soukromými dálnicemi, nebo spíše soukromými pruhy na veřejné dálniční síti. Tedy přesněji na telefonní síti.


Podobně jak se předpovídá počasí jistá předpověď se na univerzitách vytvořila i pro budování internetu - a to že sítě bude potřeba spojovat ve více úrovních. Internetové uzly by měly být podobné nebo téměř stejné budovy v různých městech světa.


Pokud se podíváte dovnitř internetového mraku - začne se ukazovat poměrně zřetelná struktura center a spojovacích paprsků - jak na provozní (síťové) - tak na fyzické (tedy geopolitické) úrovni. Dvě města na protilehlých březích oceánu - třeba New Yourk nebo Londýn jakoby byla spojena mlžným mrakem.

V r. 1983 po letech plánování přešly všechny počítače ARPANETu* na nová elekronická pravidla - které nadále zůstávají základním stavebním kamenem internetu. Technicky řečeno - přepnuly své komunikační protokoly nebo jazyk z NCP neboli "Network Control Protocol" na protokol TCP/IP což je "Transmission Control Protocol/ Internet Protocol"


* Síť agentur Advanced Research Projects Agency ( ARPANET ) byla první rozsáhlou sítí pro přepínání paketů s distribuovaným řízením a první sítí implementující sadu protokolů TCP / IP . Obě technologie se staly technickým základem internetu . ARPANET byl založen Agenturou pro pokročilý výzkum (ARPA) Ministerstva obrany Spojených států .


Ale byl zde ještě jede problém - který se dá shrnout do otázky "kam mizí ty pakety?" Řešením byl program - který stopoval jejich cesty. Zadá-li se IP adresa a program "traceroute" načte se seznam roeterů, kterými paket prošel.


Každý soubor dat - neboli paket - který cestuje internetem je označen místem určení - což může být název servru - nebo alternativně IP adresa. V terminologii běžné pošty buď "textová adresa" tedy název města, obce, ulice nebo například směrovací číslo. Tyto dva údaje by si měly vzájemně odpovídat - ale nemusí si tomu tak vždy...

Příklad jak může vzniknout klamavá adresa:

Technik pakistánských komunikací dostal příkaz dočasně blokavat server YouTube, však špatně nakonfiguroval router - a místo zablokování serveru YouTube (tedy přístupové cesty k němu) omylem prohlásil svůj router přímo za server YouTube. V podstatě se dá říci - že trasu k serveru YouTube přesměroval (nebo dokonce unesl) přímo na svůj router.


Než se problém během asi dvou hodin vyřešil - každého uživatele který hledal YouTobe internetová trasa přivedla ke dveřím pákistánských telekomunikací.

Jakmile se objeví nějaký zboudilý packet a s ním i klamavá adresa - například, se zjistí, že Jagelonská univerzita má sídlit na dánských Faerských ostrovech - začne zdlouhavá procedura dotazování - třeba národních agentur zodpovědných za provoz internetu z cílem vyřešit problém - ne vždy se zadaří, ne vždy se podaří Bludného Holanďana nalézt. A současně se může zjistit - zda operátoři využívají ty trasy, jak tvrdí a více méně subjektivně se pak dá posoudit vytíženost provozu na těchto trasách.


Aby trasu bludného paketu bylo možno vystopovat - byl vyvinut specalizovaný identifikační nástroj - zvaný "traceroute". Traceroute je síťový nástroj používaný k zobrazení trasy, kterou pakety procházejí sítí IP. Na počítači se spouští příkazem "tracert" a následně se zobrazí celá trasa - výpisem mezistanic - tedy IP adres.

Výpis Traceroute může pomoci dohledat chybu, je však nutné jej považovat pouze za informativní, rozhodně nikoli za jednoznačný zdroj infromací (mimo důvodů uvedených v článku například také proto, že řadu činností dnes mohou vykonávat L2 zařízení, proto, že pomocí manipulace s TTL lze některé hopy zcela skrýt atd.) a informace, které nám poskytne, mohou být sice nedocenitelné, ale pro jednoznačnou diagnostiku problému je nezbytné je ještě několikanásobně ověřovat.

Předně je vhodné si uvědomit, jak traceroute pracuje. Je to jednoduché, pošle packet na neexistující socket (některé implementace tak činí protokolem udp, jiné protokolem icmp, existují ovšem i verze využívající k tomu protokol tcp) a čeká doručení odpovědi o nedoručitelnosti takového packetu, přičemž měří také čas, za jak dlouho taková odpověď dorazí. Podle TTL se pak zjistí, kolikátý hop v cestě nám zprávu o nedoručitelnosti odeslal.

Pro identifikaci trasy je však znát však nejméně dva body - tedy start a cíl. Start - tedy IP adresa počítače, se dá zjistit prostřednictvím jisté kombinace kláves přímo v počítači. IP adresu cíle by měl nalézt přímo internet na základě slovně zadané adresy cíle - tedy například adrese www.neznam.cz by měla odpovídat jistá kombinace číslic IP adresy (ve vyjímečných případech se může adrese přiřadit nepravá kombinace číslic a takto vzniká právě klamavá adresa).


Pro spuštění identifikátoru "traceroute" je dobré vědět jak se zjistí IP adresa počítače, respektive vnitřní, lokální IP adresa - neboli LAN IP adresa.

(1) Tedy - na dole vlevo klávesnici klávesa se symbolem čtveřice kosočtverců "windows" + zmáčknout klávesu "R" a měl by se spustit program a do okénka programu napsat příkaz "ipconfing" nebo "ipconfing/all", a odkliknout entrem.

(2) Stejně by se měl tento program vyvolat pokud se aktivuje dotazové okénko windows dole monitoru - jenom příkaz "cmd" je třeba vypsat - aby se spustilo okénko z programem a dál postupovat podobně jako výše.


Kromě lokální IP adresy pro dohledání počtače z pozice internetu slouží veřejná IP adresa - WAN IP adresa - ta se však pro účel trasování identifikátorem "traceroute" míjí - dá se však dohledat - tentokrát ovšem specializovanými programy z internetu.


(3) A ještě jak vyvolat přímo nástroj "traceroute" pro výpis IP adres celé trasy... Postup je úplně stejný jako při zjišťování lokální IP adresy - jenom do okénka programu se vypíše tracert. + cílová adresa - tedy například tracert.www.neznam.cz ...

Snad ještě poznámku přímo ke knize André Bluma "Z čeho je internet", kniha je napsána poměrně čtivě - občas je zpeztřena osobními postřehy přímo z počítačového podhoubí a tu a tam se nejde i nějaká úvažka filosofického charakteru - třeba o určení místa vyplývajícím z osobních příběhů - nikoliv zeměpisných souřadnic - takto bylo možno právě nalézt Jagelonskou univerzitu na Faerských ostrovech spadajících pod Dánsko. Mě se možná něco podobného přihodilo v jihomoravském Podivíně - kde jsem měl pocit - že jsem se ocitl u jeruzalémské "Zdi nářků" - když už jsou ty velikonoce...

zajímavosti dále v okolí:

(1) Facebook

Autor: Jan Tomášek | pátek 10.4.2020 20:10 | karma článku: 6.89 | přečteno: 317x

Další články blogera

Jan Tomášek

Industriální Kroměříž - malá elektrárna, továrna na uzeniny (elektřina VN a NN 14)

Malá parní elektrárna, Simonova továrna na uzeniny, a také automobily Simca. Nejen podobně znějící názvy firem mohou být důvodem ke sloučení více námětů v jeden. Pro Kroměříž trochu netypická turistika.

1.1.2022 v 9:43 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 258 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 6 - vzlet letounu a diagram XY jako statistika provozu a výkonu

Navozující příspěvek na předchozí příspěvky o mechanice . v pozornosti opět veličiny čas, frekvence, rychlost - a dále síla, moment síly, výkon

15.12.2021 v 10:12 | Karma článku: 4.85 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Tomášek

Na konečné v Řečkovicích - proč byl u tramavají zaveden stejnosměrný proud a co je měnírna

Kromě informací o stejnosměrné napájecí trakce pro tramvaje, též pojednání o liniových stavbách jako jsou třeba různé rozvody, třeba elektrické - takovou typickou liniovou stavbou je ovšem plynovod nebo ropovod.

10.12.2021 v 11:04 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 599 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika 5 - tři stupně momentů - statické momenty, moment síly, výkon a čas a rychlost

Další pokračování v bádání nad veličinami mechaniky - a to zejména statiky a dynamiky - především z matematického hlediska

5.12.2021 v 8:49 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 289 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Slunce prolétá obří bublinou

Díky vyhodnocení materiálů, které dodala vesmírná sonda Gaia, odhalili vědci, jak vypadá naše nejbližší kosmické okolí. Nacházíme se v obří bublině. (délka blogu 5 min.)

24.1.2022 v 8:00 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 296 | Diskuse

Tomáš Flaška

Jsem paranoidní, nebo mě Čína fakt chce špehovat?

Taková drobnost. Koupě obyčejného nabíjecího kabelu na telefon přes čínský eshop za pár šupů. Jenomže tady něco nehraje.

23.1.2022 v 12:13 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 1377 | Diskuse

Jan Mestan

Pohádka o putujících deskách

Čím to, že výsledkem rozdílu extrémně extrémně (2x extrémně tam není náhodou) nepřesného modelu pohybů desek a reálného měření GPS má být dokonalé pole deformací uvnitř desky? Chyba je na straně rámce, ve kterém měření provádíme.

22.1.2022 v 19:13 | Karma článku: 11.62 | Přečteno: 476 |

Jan Mestan

Komentář: Souostroví Tonga – tektonický rámec

Na webu Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se objevil text k erupci sopky Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. Krátce na něj zareaguji.

21.1.2022 v 3:34 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 369 |

Jaroslav Flegr

Proč nebude vakcína na omikron a proč je to vlastně fuk

Máme se očkovat vakcínami proti wuhanskému viru, nebo si máme radši počkat na vakcíny proti novým variantám? Odpověď zní – je třeba se očkovat tím, co je. Ostatně, vakcíny proti jiným variantám nejspíš ani nebudou. Proč?

20.1.2022 v 14:50 | Karma článku: 44.57 | Přečteno: 26065 | Diskuse
Počet článků 242 Celková karma 7.10 Průměrná čtenost 430

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Najdete na iDNES.cz