Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Jak se připojit k internetu 3 - aneb srovnání internetu a pošty

20. 03. 2020 3:45:42
Takže zde další pokračování na téma jak se připojit k internetu - pokračování ve smyslu upřesňování a vyjasňování pojmů...

Tedy k vysvětlování pojmů...

Tak nejprve pokus o odpověď na otázku - kterou jsem například já kdysi někomu jinému pokládal jako první v tomto smyslu...

Co je to server - či servr,,,?

Servr může být například vzdálený počítač - který poskytuje klientovi (což jsem aktuálně například já u tohoto počítače) - tedy znovu - servr je počítač který poskytuje nějakou službu a nebo - poněkud nepřesně - něco jakoby vysílá do různých stran.

Aby si dala tato služba využít v konkrétní aplikaci - nebo přesněji - v aplikačním programu je potřeba ji do tohoto programu převést - a to převést podle předem stanovených předpisů - neboli protokol. Místo - kde se dejme tomu "vyplňuje protokol" - se nazývá port. Je to trochu jako v opravdovém přístavu něco jako kancelář - kde se vyplňují "papíry".

V počítačové terminologii se pojem port vyskytuje ve dvou významech. A to jednak jako "síťový port" - a o ten v tomto případě jde - neboli port z hlediska softwaru - který má přiděleno svoje číslo - a to podle aplikace pro kterou funguje.

Port v druhém významu - tedy z hlediska hardwaru je vlastně konektor kterým se počítač propojuje například přes modem k internetu - nebo k přídavnému hardwaru jako je třeba klávesnice nebo monitor.

Ještě jisté upřesnění... Třeba například z důvodů rozvržení této příjmové procedury a upřesnění lokalizace síťových portů byl vytvořen takzvaný vrstvový referenční model ISO/OSI nebo alternativně sada protokolů TCP/IP. Sada protokolů TCP/IP je vlastně zjednodušený síťový model do čtyř vrstev - aplikační, transportní, síťové neboli internetové a linkově-fyzické vrstvy, která někdy bývá rozdělována do dvou vrstev - takže se vlastně může jednat o pětivrstvový model. Každé ze čtyř prve-zmíněných vrstev bývá přiřazován určitý druh síťových protokolů a jím odpovídajícím portů.

Ještě poznámka k druhům servrů. Základním servrem - který řekněme "vysílá" internetové stránky nebo z něj přichází emaily je DNS sever na vzdáleném poćítači. Pak je zde PROXY server - který je jakousi bránou ke klientskému počítači či lokální síti a ten například může předtřiďovat poštu, že blokuje spamy. Sídlem PROXY servru je obvykle router,kde rovněž může fungovat DHCP server, který má spíše technickou funkci - například konroluje funkčnost lokální sítě. Variantně může DHCP sever být instalován ve vzdáleném počítači a z routeru - či klientského počítače pouze programově řízen. V routeru může být instalován ještě další DNS server - který možno nazvat jako "lokální" DNS server a který je doplňkem "hlavního" servru na vzdáleném počitači.

A nyní alespoň patrně ten nejdůležitější protokol - IP protokol - neboli internetový protokol síťové vrstvy...

Pro správné fungování IP protokolu - je potřeba znát internetovou adresu počítače - respektive mu tuto IP adresu přiřadit podle konkrétní internetové sítě - ve které počítač klienta funguje.

Pro jistou nejednoznačnost pojmu "internetová síť" - zde zvolen příměr k poštovní síti - a danou konkrétní síť například možno přirovnat dejme tomu k jednomu městu. Přičemž pro hledání konkrétní domu (tedy ulice s číslem) je nejprve třeba navštívit konkrétní město - což je v počítačové terminologii příslušná počítačová síť. Tato počítačová síť má svou IP adresu - která se pozná že ze čtyř takzvaných oktetů - neboli čtyř kratších uskupení číslic - je to čtvrté uskupení, neboli čtvrtý oktet vždy nula.

A pak už zbývá doplnit konkrétní dílčí adresu počítače - což je poštovní terminologii "ulice s číslem" - a je známá celá IP adresa počítače ( tedy přesněji zpravidla jeho síťového rozhraní).

Přesněji znázorněno - celkovou IP adresu počítače tvoří čtyři oktety - z nichž první tři oktety představují adresu sítě - a čtvrtý oktet je pak dílčí IP adresou počítače. Jinak - IP adresa počítače (nebo ještě přesněji: celková IP adresa počítače) se od IP sítě pozná, že čtvrtý oktet je nenulový.

A pak je zde ještě záležitost zvaná počítačová podsíť. Z formálního hlediska se rozezná, že za adresou sítě je ještě perex - což je vlastně lomenina za kterou je další číslo. I v případě podsítě je čtvrtý oktet vždy nula.

Počítačovou podsíť při srovnání s poštovní stí lze přirovnat k části města - či městské čtvrti. Pro poštovního doručovatele je sice informace o městské části upřesňující - nikoli však nezbytná.

IP adresu počítače lze tedy zapsat dvojím způsobem - bez perexu nebo s perexem - přičemž všechny uskupení číslic mají nenulovou hodnotu.

Autor: Jan Tomášek | pátek 20.3.2020 3:45 | karma článku: 7.12 | přečteno: 313x

Další články blogera

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 7 (pojistky 2)

Každé téma by se dalo samozřejmě rozvíjet a proto pokračování předchozího námětu zdaleka nemusí být vyčerpávající...

4.4.2020 v 21:13 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 177 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 6 (pojistky)

Kromě spínačů jsou další důležitou součástkou v rozvodech elektřiny pojistky. Leč, nejedná se o součástku zase tak zásadně odlišnou - protože i ona za určitých okolností má za úkol obvod rozpojit - eventuelně pak zase spojit.

30.3.2020 v 12:53 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 5 (spínače VN)

Co se týče rozvodů vysokého napětí možná by nebylo od věci se zastavit u některých jednotlivostí trochu podrobněji. Například takové spínače vysokého napětí.

28.3.2020 v 7:14 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 364 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 7 (pojistky 2)

Každé téma by se dalo samozřejmě rozvíjet a proto pokračování předchozího námětu zdaleka nemusí být vyčerpávající...

4.4.2020 v 21:13 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 177 | Diskuse

Jan Veselý

Nejdůležitější úplněk v roce si zaslouží potlesk

aneb Topocentrický pohled na vesmír v dubnu 2020. Noční oblohu teď válcují dvě nejjasnější tělesa – Měsíc a Venuše. Venuše je nejjasnější a nadcházející měsíční úplněk bude mimořádný hned ze dvou důvodů.

3.4.2020 v 19:00 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 765 | Diskuse

Dana Tenzler

Hvězdné kariéry - vesmírná blogová kniha (3)

Jak probíhají hvězdné kariéry? Jak se rodí hvězdy, jak žijí a jaká bývá jejich poslední cesta? Vesmír je nejen hvězdná porodnice - rodí se v něm také nesčetné planety. A my - my to dnes můžeme sledovat na živo.(délka ca. 100 min.)

2.4.2020 v 8:00 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 192 | Diskuse

Petr Kučera

Zavřené školy a co dál? Jak na výuku?

V dnešní době se setkáváme s mimořádnou situací. Jedná se o zkoušku, jak jsou v dnešní digitální době lidé využít potenciál těchto technologií.

30.3.2020 v 14:23 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 198 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty elektrické energie 6 (pojistky)

Kromě spínačů jsou další důležitou součástkou v rozvodech elektřiny pojistky. Leč, nejedná se o součástku zase tak zásadně odlišnou - protože i ona za určitých okolností má za úkol obvod rozpojit - eventuelně pak zase spojit.

30.3.2020 v 12:53 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 300 | Diskuse
Počet článků 196 Celková karma 10.26 Průměrná čtenost 383

Od mládí se zajímám o veřejné dění, přispívám na literární servery pod nikem Gogin. Dále fotografuji a kreslím.

http://jt.brno-online.cz

http://twitter.com/honzatomasek

 

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...