Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Pražské hrady a doba Václava IV.

10. 07. 2017 5:14:14
Malebné a romantické zříceniny hradů Václava IV. přitahovaly a přitahují každého, koho tato tématika jenom trochu oslovuje. Nejenom historiky a umělce.

Hrady Václava IV

Přesto, že počet postavených hradů je téměř jen poloviční jako u Karla IV., kvalitou bydlení a výtvarným provedením těchto sídel Václav IV. svého otce, který v sobě ještě měl cosi z rytířství 13. století, výrazně překonal. A to i přesto – nebo možná právě pro to, že Václav nebývá ani zdaleka považován za tak schopného panovníka jako jeho otec Karel.

Možná právě přehnané ambice, které na Václava kladl jeho otec, měly za následek, že jeho syn našel zálibu ve zcela jiném životním stylu. Možná méně ctižádostivý – zato však s velkým potěšením se věnoval tomu, čemu dnes říkáme aktivní odpočinek. Lov a družné pijatiky se svými kumpány, stejně jako vřelý vztah k módě a módnosti a všemožnému zkrášlování našly svůj vnější výraz i v architektuře jeho sídel.


Kdo ví. Možná to byla právě jistá přesycenost pompou a monumentalitou, ale i určitým chladem sídel svého otce, která měla za následek, že Václav lnul spíše k sídlům sice menším, či komornějším – za to pohodlnějším a možno říci i příjemnějším.

Hrady Václava IV. a stavby jeho dvorského okruhu představují neobyčejně zajímavý soubor staveb s velmi vysokou výtvarnou úrovní, která výrazně převyšovala dobový průměr a to jak v Čechách, tak i v okolních zemích, což bylo logicky dáno postavením stavebníka. Klidná doba, která nastala po nastoupení lucemburské dynastie na český trůn, vrcholila právě v době, kdy se vlády ujal Václav IV., což způsobilo to, že hradní architektura rozvíjela především obytné a reprezentativní složky hradu a to zcela na úkor obranyschopnosti.

Nejoblíbenější Václavovy hrady byly ty v královském loveckém hvozdu – zejména Žebrák a Točník. Podobným způsobem ale řešil Václav i pobyt ve Městech Pražských – zde nechal vybudovat dva městské hrady – Králův dvůr a Zderaz. Z obou do dnešních nezůstalo vůbec nic. Zachovaly se však dominanty v jejich bezprostředním sousedství – které obraz těchto hradů či tvrzí dotvářely a to Prašná brána u někdejšího Králova dvora a kostel Sv. Václava na Zderaze.

Václav IV a jeho doba

Staré město pražské bylo převážně německé, ale dcery z německých rodiny si poměrně často braly například českého tovaryše.

Kolem 1410 končí velká vlna morových epidemií, od té doby obyvatelstvo žilo poměrně v klidu. Česká revolta začala poměrně nenápadně - Čechům šlo především o místa na univerzitě – nebo jak se tehdy říkalo - na kolejích.

Češi hledají podporu na dvoře, VÁCLAV IV podepisuje DEKRET KUNHORSKÝ, který obrátí poměr univerzitních mistrů v český prospěch.

O době Václava IV také pojednává román Aloise Jiráska "Mezi proudy", dále tedy několik epizod přetištěných z knihy...

Jan Hus byl jednak univerzitní mistr ale zároveň kazatel v Betlémské kapli názorově ovlivněn valdenským učením. V té době bohatá šlechta "chudla", moc získávala církev.

Alois Jirásek: Mezi proudy

ukázka z románu

Obvinění Husa z kacířství byl vlastně tah německého měšťanstva – více než o názory šlo o ztracená místa na univerzitě.

novelizace na motivy magazínu Dotyk

Václav IV ve Francii zkazil pověst svoji i Čechům

Když přijel Václav IV. roku 1398 do Francie, měl jednat s králem Karlem VI. o papežském schizmatu. Jenže on moc jednat nemohl, takže ačkoli římská kurie zažívala jednu z nejvážnějších krizí ve své historii, dva papeže, Václav IV. raději holdoval vínu.

Francouzský král Karel V. a jeho syn Karel VI. potřebovali získat českého panovníka na svou stranu. Ten si však dával značně na čas a když konečně na francouzský dvůr přijel, byl úplně namol.

Cesta do Francie
Cesta z Lokte ke Karlovi trvala o něco déle než 6 měsíců. 23. března 1938 byl se všemi poctami uvítán, dokonce včetně bohoslužby v katedrále Notre-Dam. Po ní se Václav s družinou ubytovali v opatství Saint-Rémy, kde měli čekat na večeři příští den. Jenže Václav se nemohl večeře zúčastnit, protože „se necítil dobře a byl velmi ospalý“. Jenže pravda byla jinde. Kronikáři prozradili, že „ctěný vladař, mravů hrubých a neotesaných, propadl hanebnému hýření, nenasytnosti a opilství a nechoval se tak, jak by se na krále slušelo".


Pokud tě baví hrát na tvém počítači, tuto strategickou hru budeš milovat. Bez instalace.

Když Václav po třech dnech konečně vystřízlivěl, uprostřed tajného jednání odjel Karel nečekaně zpět do Paříže. Mohlo to být kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu, trpěl vážnou duševní chorobou, anebo byl rozladěn Václavovým chováním. Pravda je, že Karel byl pověstný podivín, který většinu svého života nebyl schopen kontaktu s realitou. Střídaly se u něj jasné a temné chvilky, takže když mu bylo lépe, měl deprese ze svého zdravotního stavu. Otázku schizmatu tak Václav řešil s jeho bratrem, vévodou Ludvíkem Orleánským, stejně jako další body, jež byly předem na programu. Po schůzce, kdy 31. března 1398 Ludvík a Václav uzavřeli spojeneckou smlouvu, se Václav vrátil domů. I když jednání byla ukončena, spolu s nimi skončila i Václavova dobrá pověst.

Byl od té doby považován za největšího českého opilce.

Jeho pověst naprosto kontrastuje s tím, že byl považován za patrona českého národa. Podle některým pramenů nebyl od svých 9 let, kdy se oženil a poprvé okusil na své svatbě víno, až do své smrti ani vteřinu střízlivý, takže není náhoda, že se mu v kronikách přezdívalo Král Lenoch nebo také Král Opilec. Naštěstí ženy ho nezajímaly, protože všechen čas věnoval válení se a pití. Se svými kumpány tak propil i většinu hradů, které zdědil po Karlu IV. Ty totiž rozdal svým veselým bratřím z pitek.

Jeho žena Johana, kterou si vzal jako dítě, se pokusila jej opilství odnaučit, ale jednoho dne ji po 16 letech manželství zardousili Václavovi psi. Objevila se tvrzení, že ji to Václav dlouhé měsíce cvičil. Johana totiž uvedla, že se jí ztrácelo oblečení, které Václav psům předkládal, aby poznali její pach.

Kromě toho Václav i její smrt jen pořádně zapil, ale vůbec ho nerozhodila. Druhá manželka jej nechala raději pít bez omezení. Jeho pitky měly za následek i to, že se často sám Václav převlékal buď do ženských, nebo do úzkých šaškovských nohavic. Jeho život skončil roku 1419, se sklenicí v ruce, když zapíjel první pražskou defenestraci. Nebo cokoli jiného.

... oblíbená místa Václava IV v pozdějších dobách

Kadetní škola v Praze

Kadetní škola pěchoty v Praze je někdejší královská vojenská škola, která za svého trvání v letech 1784-1920 vystřídala dvě lokality. Původně sídlila v Praze na Starém Městě, a to v Králodvorských kasárnách, tedy v místech někdejšího Králova dvora v blízkosti Prašné brány, na části vojenského pozemku dnes stojí Obecní dům a palác někdejší Obchodní a živnostenské komory.

Autor: Jan Tomášek | pondělí 10.7.2017 5:14 | karma článku: 14.24 | přečteno: 698x

Další články blogera

Jan Tomášek

Jan Kozák: Lovcem v tajze

Jan Kozák - pro někoho již nepříliš známý spisovatel, možná byl známější jako předseda Svazu československých spisovatelův období tzv. normalizace.

25.11.2022 v 8:52 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 81 | Diskuse

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - železniční rozcestník a rozcestník těžba a hornictví

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 422 | Diskuse

Jan Tomášek

U brodu s Vilémem Závadou

V jednom místě na řece Oslavě je brod, a v svého času zde byl příležitostný přívoz. Zcela jistě provozován v 50tých a 60tých letech. Co se týče literárních ohlasů doby jsou tato léta například spojena s básníkem Vilémem Závadou.

26.8.2022 v 6:07 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 188 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty energie E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika

Příspěvek by měl navázat na dřívější příspěvky zabývající se elektrickou energií především po technické stránce a zde by měla být především ekonomika - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí.

24.8.2022 v 21:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 315 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Lauda

Šatnář( o autismu z první ruky)

Speciální škola je speciální ve všech možných ohledech, které vás napadnou. Stejně tak je speciální, být její součástí jako pedagog. Musíte oplývat speciálními dovednostmi, které jsou vám v reálném světě, úplně k hovnu. Zdroj: http

9.12.2022 v 20:28 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 139 | Diskuse

Karel Trčálek

Devastace starého havířského města se již brzy skončí!

Je to nyní, věru, neveselá podívaná na město kdysi kypící prací pod zemí, na město náruživě dýmající z vysokých pecí. Ale všechno zlé se jednou v dobré obrátí a ten okamžik už je na spadnutí!

9.12.2022 v 17:25 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 228 | Diskuse

Milan Šupa

Vymetání Augiášova chléva! Zachraň se kdo můžeš!

Ignorování poznání o přírodních bytostech se v blízké budoucnosti trpce vymstí každému, kdo ho zanedbal, protože nastává čas velkých očistných bouří, řízených právě těmito bytostmi.

9.12.2022 v 16:09 | Karma článku: 6.02 | Přečteno: 239 | Diskuse

Jan Pražák

Železniční nostalgie

„Cože, ty jako zarytá nekuřačka si chceš fakt zapálit cigáro?“ „No jasně, šoupni mi sem rovnou dvě, ať to tady pořádně zahulíme. A pospěš si, dělej, než nám sem začnou lézt!“

9.12.2022 v 14:34 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 358 | Diskuse

Jiří Herblich

Jedině pravdou budeš poměřovat svět, tak zní zákon světa

Kdo pozná pravdu sám v sobě, bude člověkem ne hledajícím, ale vědoucím. Proto nehledejte, ale buďte jako já zněla odpověď, z nebe.

9.12.2022 v 8:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse
Počet článků 239 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 480

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...