Matematika AG - goniometrické funkce sin, cos - skici malých staveb, hrad Týřov, Berounka

dosud nepublikováno
Různé drobnosti na téma matematika , dřevostavby, cestování, historie - výtvarno - aktuality- prostě všehochuť rozmanitostí - výhledově by mělo jít o sběrný příspěvek

 

 

OBSAH

rozcestník řeky Oslava, Jihlava a Berounka a malá plavba

C1/ Berounka a Rakovnicko

regionální rozcestník
rozcestník vnitřní matematika – matematika přepočtů
rozcestník dřevostavby, nábytek, truhlářství a tesařství
rozcestník na téma stany, dočasné a rozebiratelné stavby, navigace v terénu 
rozcestník na téma goniometrické funkce a výpočty prostorových objektů 

D/ doprava
E/ elekrotechnika
A1/ sinus, cosinus, tangens při výpočtech prostorových objektů 
FASD 2/ skici malých staveb a doplňků, rozcestník dřevostavby, učebna v Hodoníně jako dřevostavba
C3/ lesní vyhlídka (naučná stezka po stopách trilobita)  a hrad Týřov
4/ Eva Brožová (původní příspěvek)
H/ hostince, ubytování, občerstvení

 

 

rozcestník řeky Oslava, Jihlava a Berounka a malá plavba i velká plavba

Labe a mořeplavba Večer v Hamburku, rozcestník němčina a Německo - Blog iDNES.czVltava (velká plavba) Karlínský přístav, loď do Prahy a Hamburku, hydroelektrárny na Vltavě - Blog iDNES.czBerounka Matematika AG - goniometrické funkce sinus, cosinus - skici malých staveb, hrad Týřov (tento příspěvek)
Oslava Co se děje kolem elektřiny 6 - malá vodní elektrárna na 12V a přívoz u Senoradskýho mlýna - Blog iDNES.czJihlava Toulky kolem Jihlavy - Osada Ohniváků aneb vaříme na chatě - Blog iDNES.cz

C1/Berounka a Rakovnicko

Rakovnicko
Oblast na pomezí středních, západních a severních Čech křižuje více než 800 kilometrů značených tras pro pěší, cyklisty i jezdce na koních. Vydejte se na hrad Krakovec, který znáte z komedie Ať žijí duchové, k tajemným Kounovským řadám anebo za trilobity do Skryjí.
Hrad Křivoklát, jedno z nejvýznamnějších královských sídel české historie, gotická perla mezi hrady. Krakovec, jehož architektura je posledním krokem ve vývoji českých hradů, poslední útočiště Mistra Jana Husa. Romantické trosky hradu Týřova a Jenčova, tajemnostmi opředené torzo strážního hradu Džbán. Empírový zámek Slabce, kterému působivou kulisu vytváří anglický park. Zámek v Olešné, který začíná po letech chátrání ožívat. Zámeček Svatý Hubert u Jesenice, bývalá lovecká rezidence hrabat Černínů.

Berounka a Rakovnicko

Zajímavá místa najdou na Rakovnicku i příznivci vojenské historie. Opevnění města Rakovníka, husitské valy u Kůzové, osobnost rozvědčíka Jaroslava Fraňka z Nezabudic, pomník parašutisty Arnošta Mikše u Požárů, bitva u Rakovníka, poslední před osudovým střetem na Bílé Hoře v roce 1620.

Mikroregion Balkán 

Hřebečníky
Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1399. Tehdy Hřebečníky spravoval zeman Sulko, purkrabí na Krakovci. V této době ves náležela ke královskému hradu Křivoklátu. Asi v roce 1839 byla v Hřebečníkách založena škola. Učilo se po staveních, nejdříve v č.p. 3, později v č.p. 6, 2 a 18. Roku 1840 byla ke zdejšímu ovčínu přistavěna nová část, místní stádo mívalo kolem 300 kusů. V obci byl v této době postaven také lihovar a kolem roku 1850 byla nedaleko tehdejší zvonice založena malá továrnička na výrobu salajky neboli potaše. V roce 1920 byla v obci zřízena četnická stanice, nad pořádkem tu bděli tři četníci. V příštím roce vznikla ve šlovickém mlýně elektrárna. 

Čechův mlýn - elektrárna
Čechův mlýn je ukrytý v panenské přírodě Křivoklátska. Kromě zvířat a rostlin tu najdete i technický skvost – unikátní elektroskanzen.

Obec Skryje se nachází na návrší nad pravým břehem řeky Berounky, zhruba 16 km jižně od Rakovníka. Je to nejjižněji položená obec správního obvodu ORP Rakovník.Severní okraj správního území obce Skryje tvoří kaňon řeky Berounky. Západní hranici území obce tvoří Zbirožský potok, východní hranici pak údolí Úpořského a Prostředního potoka.

stavební administrativa Cesty elektrické energie 10/ stavba 3 - rozvody a stavba - administrativa a výkres - Blog iDNES.cz

 

regionální rozcestník Berounka - Rakovnicko - Křivoklátsko

Poměrně důležitou roli v raně středověkých Čechách sehrávala oblast Křivoklátska. Do hvozdů křivoklátských měli kmen Čechů měli zatlačit Avaři, což by odpovídalo asi 6tému století. Zde da místě hradu Křivoklát měli předchozí dřevěný hrádek založit buď kníže Oldřich nebo Jaromír, tedy začátkem 10tého století.

Matematika AG - goniometrické funkce sinus, cosinus - skici malých staveb, hrad Týřov (tento příspěvek)
Boleslav Chrabrý - polská epizoda v Lužici, na Moravě a v Čechách - Blog iDNES.cz

a podle některých názorů jádro Sámovy říše mohlo být v západních Čechách Čechy a Morava od pádu Římské říše po Karla velikého - historický rozcestník - Blog iDNES.cz

rozcestník vnitřní matematikamatematika přepočtů

...a klíčový příspěvek - matematika a mechanika rychlosti zrychlení Mechanika KFD / DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola - Blog iDNES.cz

 

rozcestník dřevostavby, nábytek, truhlářství tesařství

"Nabdaz" stolařská dílna na Vysočině  Letní čtení na táboře a krásné staré zemědělné stroje - rozcestník Vysočina - Blog iDNES.cz

Chalupa v Kameničkách - rozcestník na téma časopis Domov a dřevostavby a stavební povolení - Blog iDNES.cz

zejména matematické výpočty při návrhu konstrukcí Matematika AG - goniometrické funkce sinus, cosinus - skici malých staveb, hrad Týřov (tento příspěvek)

stolařské miniatury 3x vánoce v Brně /Jak přežít Štědrý večer / Kocour z Juliánova + stolařské miniatury - Blog iDNES.cz

mobilní a modulární domy Blues o bufetu, mobilheimy - Blog iDNES.cz

Kamna na piliny - "piliňák" - Blog iDNES.cz

 

rozcestník na téma stanydočasné a rozebiratelné stavby, navigace v terénu

Období krátkých cest na Vysočinu - jak se staví tábor - Blog iDNES.cz

Eden, Afrika, V cirkuse, Brněnský Prátr, jak se staví stan - Blog iDNES.cz

Co mi prozradily tramvajové zastávky, malé stavby - Blog iDNES.cz

Na cestu s telefonní mapou - Haló, haló 4, Pošumaví a skalní města - geoportál - Blog iDNES.cz

rozcestník na téma goniometrické funkce a výpočty prostorových objektů 

A11V Eulerova konstanta, integrály, derivace, logaritmy (Co se děje kolem matematiky 11) - Blog iDNES.cz

Matematika AG - goniometrické funkce sinus, cosinus - skici malých staveb (tento příspěvek)

Jak se staví cirkus a montované haly, volný čas v Brně - Blog iDNES.cz

 

OBSAH

rozcestník řeky Oslava, Jihlava a Berounka a malá plavba

C1/ Berounka a Rakovnicko

regionální rozcestník
rozcestník vnitřní matematika – matematika přepočtů
rozcestník dřevostavby, nábytek, truhlářství a tesařství
rozcestník na téma stany, dočasné a rozebiratelné stavby, navigace v terénu 
rozcestník na téma goniometrické funkce a výpočty prostorových objektů 

D/ doprava
E/ elekrotechnika
A1/ sinus, cosinus, tangens při výpočtech prostorových objektů 
FASD 2/ skici malých staveb a doplňků, rozcestník dřevostavby, učebna v Hodoníně jako dřevostavba
C3/ lesní vyhlídka (naučná stezka po stopách trilobita)  a hrad Týřov
4/ Eva Brožová (původní příspěvek)
H/ hostince, ubytování, občerstvení

 

 

D/  Doprava

Rakovnicko - protivínská dráha

Ze středozápadních Čech do jihozápadních Čech obchvatem vně Prahy.
Trasa železnice vedla náročným terénem, i přes nepřízeň počasí pokračovaly práce, primárně se zapojením lokálních dělníků a řemeslníků, rychle kupředu. 14. prosince 1875 byly provedeny zatěžovací zkoušky všech železných železničních mostů přes Litavku, Vlčavu, Lomnici, Otavu a Blanici. Roku 1875 byl uveden do provozu 101 kilometrů dlouhý celý nový úsek trasy od nových nádražních budov v Protivíně a ve Zdicích, kde se napojila na kolejiště České západní dráhy (BWB) spojující Bavorsko, Plzeň a nádraží na Smíchově (Praha-Západní nádraží). Železniční úsek z Berouna přes Nižbor do Rakovníka byl potom zprovozněn 30. dubna 1876. Trasa vede kolem koryta Berounky a taktéž se vyznačovala mimořádnou technickou náročností.

Pražsko - plzeňská koňská dráha

Pražsko-lánská koňka vznikla v létech 1828-1836 a podle původního projektu měla spojit Prahu se západočeskou metropolí, Plzní. Údolím Klíčavy měla pokračovat po dnu dnešní klíčovské přehrady ke Zbečnu a odtud po břehu řeky Berounky stále proti proudu pod Skryjemi, Zvíkovcem a Liblínem až k Plzni. Koněspřežka kromě dopravy dřeva z lánských a křivoklátských lesních revírů měla Praze dodávat také průmyslové výrobky, suroviny a uhlí z okolí Břas a Radnice na Plzeňsku. K tomu však nedošlo…
Celá zamýšlená koněspřežní dráha Praha-Lány-Plzeň by bývala o 44 km delší, než dnešní trať přes Beroun a Rokycany. Měřila by (podle plánu) 82 831 délkových sáhů čili 157 089 km.
Dopis ředitele pražského polytechnického učiliště, rytíře Františka Josefa Gerstnera staršího, že dne 12. ledna 1820. V listě se mluví o tom, že lánská koněspřežná trať v úseku z křivoklátských lesů do Prahy byla vyměřována již v létech 1812-1813. Z toho lze právem vyvozovat, že myšlenkový vznik a původ návrhu lánsko-pražské koněspřežky byl velmi časný. Potřeba modernějšího, výkonnějšího dopravního spoje Prahy s Plzní začala se tehdy pociťovat velmi naléhavě. A Čechy byly prvou zemí na kontinentu, kde se uvažovalo o náhradě formanské dopravy novodobým železničním spojením.
Při trasování a měřeních spolupůsobil jako projektant také inženýr Karel Keissler, pozdější spolupracovník mezi staviteli pražsko-olomoucké lokomotivní železnice. Mnohem většího významu nabyla však spolupráce slavného francouzského geologa, inženýra a paleontologa Joachima Barranda, který tehdy meškal v Čechách s královským francouzským rodem Bourbonů, sdíleje jako vychovatel jejich exil. Šťastná souhra okolností přispěla k znamenitému vědeckému objevu. Barrande při vyměřovacích pracech na trase projektované pražsko-plzeňské koněspřežky přišel v údolí Berounky u Skryj a Týřovic na obrovská ložiska zkamenělých trilobitů a tím byl vzbuzen jeho zájem o zevrubné studium českého siluru. Zanechal nevděčné komisní práce, o jejíž marnosti brzy nabyl jasného přesvědčení, a stal se slavným autorem obrovského, úctyhodného díla „Systeme silurien du centre de la Boheme“ (1852 až 1872). Traduje se, že Barrandovi (žil 1799-1883) obstarávala domácnost Nerudova maminka… Jan Neruda u Barranda získal základ svých přírodovědeckých zájmů, které se projevily v řadě básní i povídek…
I když z lánské koňky, projektované až do Plzně, nakonec vlivem nepříznivé finanční konstelace zůstalo pouhé torzo o délce 62 km, zasloužila se tato koňská dráha našich prapradědů velmi podstatně o rozvoj průmyslu a obchodu v Praze a okolí, samozřejmě také na Kladensku. Trasa dálkové koňky opisovala z úsporných důvodů mnohem větší oblouky, než dnešní trať Praha-Kladno-Rynholec, směřující později na Žatec, Karlovy Vary a Cheb. Na stavbě koňky se šetřilo, proto přesuny hmot, náspy, výkopy byly minimální.

 

E/  Elekrotechnika

Čechův mlýn - elektrárna
Šlovický mlýn - elektrárna

 

A1/  Sinuscosinustangens 

o goniometrických funkcích také pojednává příspěvek Matematika AG - goniometrické funkce sinus, cosinus - skici malých staveb - Blog iDNES.czJak se staví cirkus a montované haly, volný čas v Brně - Blog iDNES.czMatematika AG - goniometrické funkce sinus, cosinus - skici malých staveb (tento příspěvek)

goniometrické funkce: sinus, cosinus, tangens, kotangens - a jejich odlišné uplatnění při aritmetických a geometrických výpočtech  

tedy funkce sinus, cosinus ... tangens, kotangens

sinus, cosinus, tangens a kotangens .... a ohybový moment

alespoň stručně...

sinus je protilehlá ku přeponě
cosinus je přilehlá k přeponě
tangens je protilehlá ku přilehlé
cotangens pak přilehlá ku protilehlé

 

při některých výpočtech je potřeba rozdělit trojúhelník na dva, nebo nahradit sečnu tečnou, zkrátka je na místě určité zjednodušování výpočtů

FASD2/ skici malých staveb a doplňků

skica chatky na velmi malý pozemek

 

skica chatky na velmi malý pozemek

 

rozebiratelná chatka

rozebiratelná chatka

 

 

Chata "Čertovka"

chata Čertovka

 

vnitřní rozměry 3.5 x 2.5 m

další stavba

zahradní altán o rozměrech 2.6 x 2,6 m (ve tvaru jehlan)
výška na okrajích 2.1
výška uprostřed (vrchol jehlanu) 2.3
vlastně by se mělo jednat o poloviční altán - místo čtyř segmentů jehlanu pouze dva

 

zahradní altán za pomocí sinus a cosinus

 

stavby z lodních kontejnerů BLOKKI - kontejnerové domy

OBSAH

rozcestník řeky Oslava, Jihlava a Berounka a malá plavba

C1/ Berounka a Rakovnicko

regionální rozcestník
rozcestník vnitřní matematika – matematika přepočtů
rozcestník dřevostavby, nábytek, truhlářství a tesařství
rozcestník na téma stany, dočasné a rozebiratelné stavby, navigace v terénu 
rozcestník na téma goniometrické funkce a výpočty prostorových objektů 

D/ doprava
E/ elekrotechnika
A1/ sinus, cosinus, tangens při výpočtech prostorových objektů 
FASD 2/ skici malých staveb a doplňků, rozcestník dřevostavby, učebna v Hodoníně jako dřevostavba
C3/ lesní vyhlídka (naučná stezka po stopách trilobita)  a hrad Týřov
4/ Eva Brožová (původní příspěvek)
H/ hostince, ubytování, občerstvení

 

 

C3/ lesní vyhlídka (po stopách trilobita)

Na krátké odbočce z naučné stezky "Po stopách trilobita" (poblíž obce Skryje na Rokycansku) se nabízí například výhled z vyhlídkové plošiny "Oskarova vyhlídka" na nedalekou zříceninu hradu Týřov.

Oskarova vyhlídka poblíž hradu Týřov

 

celý příspěvek "Po stopách trilobita aneb návštěva prvohor"  na tumblr.com 

https://www.tumblr.com/archivace/716610483895074816/po-%C4%9Bopsv?source=share

BLOKKI - kontejnerové domy

opět k hlavnímu tématu  příspěvku, což jsou dřevostavby

Převrat ve školství: V Hodoníně vymysleli unikátní učebny! Chtějí je na celém světě (msn.com)

Učebna Archimedes stojí v Hodoníně v základní škole U Červených domků.
© Hynek Zdeněk

(zkrácená verze příspěvku) 

Učebna je koncipována jako dřevostavba, kde stěny jsou z recyklovaných tetrapakových obalů. Stavba je energeticky soběstačná a její součástí jsou: kompostér, vyvýšené záhony, ptačí budky či systém pro využití dešťové vody. 

Jedna z venkovních stěn učebny Archimedes v Hodoníně.
Přírodní „polystyrén“ z Kyjova dobývá svět: Získal zlatou medaili na ekologických Oscarech ve Vídni

Učebna i kino
„Interiér učebny jsme vytvořili variabilní. Umožňuje nejen běžnou výuku, ale je možné ho rychle adaptovat i na pohybové aktivity, nebo z něj udělat třeba kino,“ uvedl vedoucí projektu Archimedes Antonín Koplík.

Součástí učebny je interaktivní dotyková tabule, promítací plátno a také speciální kamera pro online rozhovory celé třídy. Důraz je kladen na komunikaci jednotlivých učebních skupin mezi sebou. „Součástí je knihovna výukových videí a dalších materiálů i vlastní sociální síť,“ pokračoval Koplík.

Projekt učí děti myslet na přírodní zdroje a jejich, co nejúčelnější využívání. Zároveň motivuje žáky k výuce cizích jazyků. „Projekt totiž žákům umožňuje vzájemnou týmovou spolupráci napříč státy i kontinenty,“ vysvětlil vedoucí projektu.
Hodonínská vzorová učebna už nadchla hodně škol nejen v tuzemsku, ale na celém světě. „Nyní se stejné učebny připravují v dalších 30 městech v Česku a dalších 15 státech, mimo jiné ve Finsku, Španělsku, Chorvatsku, Kolumbii, USA a na Novém Zélandě,“ upřesnil Koplík.

Zajímavého nápadu si už všimli i energetici. „Společnost Archimedes se dostala do finále prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe. Hlasování potrvá do konce srpna.

V září vyhlásíme výsledky. Vítězný tým bude Českou republiku reprezentovat ve světě. Loni v ní uspěla jiná firma z Hodonínska, Myco Kyjov, vyrábějící ekologické obaly,“ upřesnil mluvčí E. ON Lubomír Budný.

Tento byt má plochu pouhých 7 m2. Podívejte se, kam geniální architekt vmáčkl postel toaletu a mikrovlnku (msn.com)

OBSAH

rozcestník řeky Oslava, Jihlava a Berounka a malá plavba

C1/ Berounka a Rakovnicko

regionální rozcestník
rozcestník vnitřní matematika – matematika přepočtů
rozcestník dřevostavby, nábytek, truhlářství a tesařství
rozcestník na téma stany, dočasné a rozebiratelné stavby, navigace v terénu 
rozcestník na téma goniometrické funkce a výpočty prostorových objektů 

D/ doprava
E/ elekrotechnika
A1/ sinus, cosinus, tangens při výpočtech prostorových objektů 
FASD 2/ skici malých staveb a doplňků, rozcestník dřevostavby, učebna v Hodoníně jako dřevostavba
C3/ lesní vyhlídka (naučná stezka po stopách trilobita)  a hrad Týřov
4/ Eva Brožová (původní příspěvek)
H/ hostince, ubytování, občerstvení

 

původní příspěvek

Eva Brožová in memoriam

Řezbářská práce Evy Brožové

 

 

Zemřela akademická malířka a sochařka Eva Brožová. Přeposílám odkaz na dřívější článek o této umělkyni.

Poslední léta strávila na vozíku v těžké nemoci. Přesto nerezignovala a nadále se plně věnovala své práci, se záviděníhodným nasazením.

V ateliéru Evy Brožové - rozcestník výtvarno - Blog iDNES.cz

H/hostince, ubytování, občerstvení

například "občerstvení U Skryjského mostu" + nouzové tábořiště

u Skryjského mostu

a na závěr znovu... 

OBSAH

rozcestník řeky Oslava, Jihlava a Berounka a malá plavba

C1/ Berounka a Rakovnicko

regionální rozcestník
rozcestník vnitřní matematika – matematika přepočtů
rozcestník dřevostavby, nábytek, truhlářství a tesařství
rozcestník na téma stany, dočasné a rozebiratelné stavby, navigace v terénu 
rozcestník na téma goniometrické funkce a výpočty prostorových objektů 

D/ doprava
E/ elekrotechnika
A1/ sinus, cosinus, tangens při výpočtech prostorových objektů 
FASD 2/ skici malých staveb a doplňků, rozcestník dřevostavby, učebna v Hodoníně jako dřevostavba
C3/ lesní vyhlídka (naučná stezka po stopách trilobita)  a hrad Týřov
4/ Eva Brožová (původní příspěvek)
H/ hostince, ubytování, občerstvení

 

Autor: Jan Tomášek | pondělí 1.1.0001 0:00 | karma článku: 15,41 | přečteno: 689x
  • Další články autora

Jan Tomášek

Kamna na piliny - "piliňák"

10.12.2022 v 11:03 | Karma: 5,07
  • Počet článků 192
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1043x
Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Seznam rubrik