Pražské hrady a doba Václava IV.

10. 07. 2017 5:14:14
Malebné a romantické zříceniny hradů Václava IV. přitahovaly a přitahují každého, koho tato tématika jenom trochu oslovuje. Nejenom historiky a umělce.

Hrady Václava IV

Přesto, že počet postavených hradů je téměř jen poloviční jako u Karla IV., kvalitou bydlení a výtvarným provedením těchto sídel Václav IV. svého otce, který v sobě ještě měl cosi z rytířství 13. století, výrazně překonal. A to i přesto – nebo možná právě pro to, že Václav nebývá ani zdaleka považován za tak schopného panovníka jako jeho otec Karel.

Možná právě přehnané ambice, které na Václava kladl jeho otec, měly za následek, že jeho syn našel zálibu ve zcela jiném životním stylu. Možná méně ctižádostivý – zato však s velkým potěšením se věnoval tomu, čemu dnes říkáme aktivní odpočinek. Lov a družné pijatiky se svými kumpány, stejně jako vřelý vztah k módě a módnosti a všemožnému zkrášlování našly svůj vnější výraz i v architektuře jeho sídel.


Kdo ví. Možná to byla právě jistá přesycenost pompou a monumentalitou, ale i určitým chladem sídel svého otce, která měla za následek, že Václav lnul spíše k sídlům sice menším, či komornějším – za to pohodlnějším a možno říci i příjemnějším.

Hrady Václava IV. a stavby jeho dvorského okruhu představují neobyčejně zajímavý soubor staveb s velmi vysokou výtvarnou úrovní, která výrazně převyšovala dobový průměr a to jak v Čechách, tak i v okolních zemích, což bylo logicky dáno postavením stavebníka. Klidná doba, která nastala po nastoupení lucemburské dynastie na český trůn, vrcholila právě v době, kdy se vlády ujal Václav IV., což způsobilo to, že hradní architektura rozvíjela především obytné a reprezentativní složky hradu a to zcela na úkor obranyschopnosti.

Nejoblíbenější Václavovy hrady byly ty v královském loveckém hvozdu – zejména Žebrák a Točník. Podobným způsobem ale řešil Václav i pobyt ve Městech Pražských – zde nechal vybudovat dva městské hrady – Králův dvůr a Zderaz. Z obou do dnešních nezůstalo vůbec nic. Zachovaly se však dominanty v jejich bezprostředním sousedství – které obraz těchto hradů či tvrzí dotvářely a to Prašná brána u někdejšího Králova dvora a kostel Sv. Václava na Zderaze.

Václav IV a jeho doba

Staré město pražské bylo převážně německé, ale dcery z německých rodiny si poměrně často braly například českého tovaryše.

Kolem 1410 končí velká vlna morových epidemií, od té doby obyvatelstvo žilo poměrně v klidu. Česká revolta začala poměrně nenápadně - Čechům šlo především o místa na univerzitě – nebo jak se tehdy říkalo - na kolejích.

Češi hledají podporu na dvoře, VÁCLAV IV podepisuje DEKRET KUNHORSKÝ, který obrátí poměr univerzitních mistrů v český prospěch.

O době Václava IV také pojednává román Aloise Jiráska "Mezi proudy", dále tedy několik epizod přetištěných z knihy...

Jan Hus byl jednak univerzitní mistr ale zároveň kazatel v Betlémské kapli názorově ovlivněn valdenským učením. V té době bohatá šlechta "chudla", moc získávala církev.

Alois Jirásek: Mezi proudy

ukázka z románu

Obvinění Husa z kacířství byl vlastně tah německého měšťanstva – více než o názory šlo o ztracená místa na univerzitě.

novelizace na motivy magazínu Dotyk

Václav IV ve Francii zkazil pověst svoji i Čechům

Když přijel Václav IV. roku 1398 do Francie, měl jednat s králem Karlem VI. o papežském schizmatu. Jenže on moc jednat nemohl, takže ačkoli římská kurie zažívala jednu z nejvážnějších krizí ve své historii, dva papeže, Václav IV. raději holdoval vínu.

Francouzský král Karel V. a jeho syn Karel VI. potřebovali získat českého panovníka na svou stranu. Ten si však dával značně na čas a když konečně na francouzský dvůr přijel, byl úplně namol.

Cesta do Francie
Cesta z Lokte ke Karlovi trvala o něco déle než 6 měsíců. 23. března 1938 byl se všemi poctami uvítán, dokonce včetně bohoslužby v katedrále Notre-Dam. Po ní se Václav s družinou ubytovali v opatství Saint-Rémy, kde měli čekat na večeři příští den. Jenže Václav se nemohl večeře zúčastnit, protože „se necítil dobře a byl velmi ospalý“. Jenže pravda byla jinde. Kronikáři prozradili, že „ctěný vladař, mravů hrubých a neotesaných, propadl hanebnému hýření, nenasytnosti a opilství a nechoval se tak, jak by se na krále slušelo".


Pokud tě baví hrát na tvém počítači, tuto strategickou hru budeš milovat. Bez instalace.

Když Václav po třech dnech konečně vystřízlivěl, uprostřed tajného jednání odjel Karel nečekaně zpět do Paříže. Mohlo to být kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu, trpěl vážnou duševní chorobou, anebo byl rozladěn Václavovým chováním. Pravda je, že Karel byl pověstný podivín, který většinu svého života nebyl schopen kontaktu s realitou. Střídaly se u něj jasné a temné chvilky, takže když mu bylo lépe, měl deprese ze svého zdravotního stavu. Otázku schizmatu tak Václav řešil s jeho bratrem, vévodou Ludvíkem Orleánským, stejně jako další body, jež byly předem na programu. Po schůzce, kdy 31. března 1398 Ludvík a Václav uzavřeli spojeneckou smlouvu, se Václav vrátil domů. I když jednání byla ukončena, spolu s nimi skončila i Václavova dobrá pověst.

Byl od té doby považován za největšího českého opilce.

Jeho pověst naprosto kontrastuje s tím, že byl považován za patrona českého národa. Podle některým pramenů nebyl od svých 9 let, kdy se oženil a poprvé okusil na své svatbě víno, až do své smrti ani vteřinu střízlivý, takže není náhoda, že se mu v kronikách přezdívalo Král Lenoch nebo také Král Opilec. Naštěstí ženy ho nezajímaly, protože všechen čas věnoval válení se a pití. Se svými kumpány tak propil i většinu hradů, které zdědil po Karlu IV. Ty totiž rozdal svým veselým bratřím z pitek.

Jeho žena Johana, kterou si vzal jako dítě, se pokusila jej opilství odnaučit, ale jednoho dne ji po 16 letech manželství zardousili Václavovi psi. Objevila se tvrzení, že ji to Václav dlouhé měsíce cvičil. Johana totiž uvedla, že se jí ztrácelo oblečení, které Václav psům předkládal, aby poznali její pach.

Kromě toho Václav i její smrt jen pořádně zapil, ale vůbec ho nerozhodila. Druhá manželka jej nechala raději pít bez omezení. Jeho pitky měly za následek i to, že se často sám Václav převlékal buď do ženských, nebo do úzkých šaškovských nohavic. Jeho život skončil roku 1419, se sklenicí v ruce, když zapíjel první pražskou defenestraci. Nebo cokoli jiného. Král Václav ovšem skonal na dalším ze svých hradů - nedaleko Prahy což byl Nový hrad (či hrádek) u Kunratic. ,

První pražskou defenestrací se ovšem naplno rozhořela "Husitská revoluce" - možná zdánlivě klidná doba Lucemburské dynastie byla u konce.,

... oblíbená místa Václava IV v pozdějších dobách

Králův dvůr jako sídlo českých králů dalších sto let po Václavovi IV

na Králově dvoře po husitských válkách po různou dobu ještě sídlili králové

Albrecht I. Habsburský

"Zikmundův dědic"

Ladislav Pohrobek

"Za krále Holce byla v Čechách za groš ovce"

Jiří z Poděbrad

Vladislav II. Jagelonský

Vladislavem Jagelonským byl Králův dvůr jako královská residence opuštěn a králové se opět vrátili na Pražský hrad, pokud ovšem sídlili v Praze.

Králův dvůr v době rokoka a Leopold II

Kadetní škola v Praze

Kadetní škola pěchoty v Praze je někdejší královská vojenská škola, která za svého trvání v letech 1784-1920 vystřídala dvě lokality. Původně sídlila v Praze na Starém Městě, a to v Králodvorských kasárnách, tedy v místech někdejšího Králova dvora v blízkosti Prašné brány, na části vojenského pozemku dnes stojí Obecní dům a palác někdejší Obchodní a živnostenské komory.

vojenské hodnosti Rakousko

polní maršál (Feldmarschall)

geinerálmajor

(Generalnajor)

polní podmaršálek (Feldmarschalleutnant)

generál pěchoty

(General der Infanterie)

generálplukovník (Generaloberst)

major

(Major)

podplukovník (Oberstleutnant)

plukovník (Oberst)

Plukovník generálního štábu((Oberst)

praporčík (Fähnrich)

poručík (Leutnant)

nadporučík (Oberleutnant)

hejtman (Hauptmann)

(Einjährig Freiwilliger)

aspirant (Kadettaspirant)

štábní šikovatel (Stabsfeldwebel)

důstojnický zástupce (Offiziersstellvertreter)

svobodník (Gefreiter)

desátník (Korporal)

četař (Zuksführer)

šikovatel

pěšák (Infanterist)

jednoroční dobrovolník

(podle některých pramenů a také druhů vojsk se hodnosti mohou lišit)

dále na vojenské téma z jiného místa...

Hřbitov hradčanské dělostřelecké posádky

Náhrobky: plukovní a velitel 1. C. K. polního dělostřeleckého regimentu, náhrobek z roku 1832, Kapitán Carl Maceovits; zobrazen : generálmajor František Maxmilián hrabě Des Fours - povýšen roku 1813.

Vojenský hřbitov byl založen r. 1786, po zrušení malostranského hřbitova (v dnešních Košířích) byl používán i pro civilní účely. Rozkládal se pod městskými hradbami, mezi baštou č. X. - sv. Františka Borgii a Kamennou baštou č. XI. Nejvíce se zde pohřbívalo za napoleonských válek a za války prusko-rakouské r. 1866 (tento rok zde byli pohřbeni do hromadného hrobu pruští vojáci, kteří zahynuli při náhodném výbuchu střeliva v okupované Praze).
Hřbitov byl zrušen roku 1906.

A co se týče Králova dvora, ten byl roku zbořen 1904 a na jeho místě v letech 1906 až 1912 postaven pražský Obecní dům ve stylu secese.

Obecní dům

Autor: Jan Tomášek | pondělí 10.7.2017 5:14 | karma článku: 14.24 | přečteno: 888x

Další články blogera

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - užitková železniční vozidla, uhlí a důlní lokomotivy

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 921 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola

Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.

20.7.2022 v 16:09 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 261 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 447 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 111 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se pracovníci ve školství pomstili uličnímu výboru iFčil oslavujícímu Karlův úspěch

No, mám-li být upřímný, pomsta to byla hodně sladká. Však se taky hned ze všech stran slétly vosy a začaly si dávat do trumpety tak, že se div v té slaďounké šťávičce neutopily....

27.3.2024 v 10:51 | Karma článku: 31.13 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 153 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 677

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...