Na rádiových vlnách 4 (opět krystalky)

16. 07. 2020 20:40:43
Další pokračování tématického okruhu rozhlasové vysílání - i tentokrát půjde o radiopřijímače "krystalka" i rozhlasové vysílání jako takové...

ROZCESTNÍK ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY a ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ (TRANZISTOR)

nejprve hlavní příspěvky pro elektrospotřebiče a rozhlasové vysílání Co se děje kolem elektřiny 1 - energie z elektrárny, druhy elekrospotřebičů, rozdíl AC/ DC - Blog iDNES.cz současně rozcestník pro elekrospotřebiče / Co se děje kolem elektřiny 5.6/ na rádiových vlnách 6 - AC/DC napětí, frekvence, amplituda - Blog iDNES.cz současně rozcestník pro rozhlasové vysílání

Na rádiových vlnách (prvotní rádia a zesilovače) - Blog iDNES.cz

dioda / tranzistor / triak Co se děje kolem elektřiny2 - elektronické součástky dioda, tranzistor + pračky - Blog iDNES.cz

Na rádiových vlnách 2 (jak vlastně vzniká rozhlasové vysílání) - Blog iDNES.cz

Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka) - Blog iDNES.cz

Co se děje kolem elektřiny 3 - Zenerova dioda proti nadměrnému odběru, výkon a příkon - Blog iDNES.cz

Na rádiových vlnách 4 (opět krystalky) - tento příspěvek

Na rádiových vlnách 5 (jak se nastavuje rozhlasový přijímač - tranzistorová rádia) - Blog iDNES.cz

na rádiových vlnách 5,2 Co se děje kolem elektřiny 5 - jak funguje tranzistor jako elektronická součástka - Blog iDNES.cz

na rádiových vlnách 6 Co se děje kolem elektřiny 5.6/ na rádiových vlnách 6 - AC/DC napětí, frekvence, amplituda - Blog iDNES.cz

na rádiových vlnách 7 - jak funguje rozhlasový zesilovač Tábor Jetřichovice + rozcestník SSM, Pionýr a časopisové listování, na rádiových vlnách 7 - Blog iDNES.cz

Co se děje kolem elektřiny 9 - DC a AC magnetismus - jak na mikrovlnku 5 - Blog iDNES.cz jak funguje magnetron

Letiště Brno a polská LOT a Fokker F-VII/1m, Junkers 52 a letecká rádiostanice LR 10 - Blog iDNES.cz

Letiště Brno, Mig 21 a elektrotechnické a radiotechnické vybavení letadel - Blog iDNES.cz

Když je nastoleno téma krystalka - možná je na místě zmínit - co onen krystal vlastně je... Jedná se o sulfid neboli leštěnec olovnatý který se těží - či těžil i v České republice. Pro použití v radiopřijímačích se jen nepříliš zásadně upravuje - poněkud komplikovanější úpravou ovšem galenit prochází - pokud by se využívá jako zdroj olova.

A nyní už k vlastním krystalkám. Malé opakovaní - rozhlasové vysílání - neboli příslušné elekromagnetické vlnění je vlastně složeno ze dvou složek - vysokofrekvenční - která je vlastně nosná a pak nízkofrekvenční - kterou si lze představit jako obal vysokofrekvenčních vln a na této složce už je namodulováno vlastní rozhlasové vysílání,

Na anténě krystalky se nejprve indukuje elektrický proud - který má v podstatě také dvě složky - vysokofrekvenční střídavý proud a nízkofrekvenční střídavý proud. Při průchodu hrotovou diodou se záporná část sínusovky eliminuje - a vytvoří se usměrněný střídavý proud - respektive proudy dva.

Posléze se oba proudy oddělí - a vysokofrekvenční proud je odveden přes kondenzátor směr zemnění - což sice není úplně přesné (viz dále) - ale alespoň snad názorné.

REGULACE HLASITOSTI

U krystalky přibyla další součástka - potenciometr - což je svou podstatou dělič - či regulátor napětí. Zvýšení či snížením napětí se zvýší - či sníží hlasitost rozhlasového vysílání. Jednoduchý potenciometr si lze v náhradním schématu představit třeba jako dva sériově řazené odpory - které se podle potřeby vyřazují - či zapojují.

LADĚNÍ ROZHLASOVÝCH STANIC

Další činnost - která se u rádiopřijímačů provádí - je ladění stanic...

Ladění u radiopřijímačů funguje zpravidla na bázi LC obvodů. LC obvody svým způsobem v sobě zahrnují všechny tři atributy - které charakterizují elektrický obvod jako takový - tedy rezistanci - neboli odpor ale hlavně kapacitanci - neboli schopnost koncentrovat náboj - a indukčnost - čili schopnost náboj předávat.

LC obvod je tedy tvořen kondenzátorem "C" a cívkou "L" - přičemž právě kondenzátor je z této dvojice tím regulačním členem, je tedy nezbytné použít kondenzátor s regulací. Regulováním kondenzátoru se mění jeho kapacita - nebo spíše nastavení kapacity. Z kondenzátoru proud pokračuje do cívky - odkud je indukován na principu transformátoru dále do obvodu.

Z kondenzátor ovšem proud pokračuje na cívku jen za určitých podmínek - jinak je odveden do uzemnění. Touto podmínkou je - že se v kondenzátoru musí vytvořit taková kapacita - aby se vytvořila taková frekvence proudu - která by rezonovala s cívkou - neboli takzvaná resonanční frekvence.

A nyní je okamžik - kde při jisté pozornosti by bylo možno se zarazit...

Jak se se mění rozhlasové stanice - když resonanční frekvence je jenom jedna?

Je třeba mít na zřeteli - že "krystalky" fungují na střeních vlnách - neboli v amplitudové modulaci. Z čehož vyplývá - že při různých frekvencích může mít střídavý proud stejnou amplitudu. Možná opět názorněji - změnou frekvence se mění pouze nosný vysokofrekvenční proud - kdežto nízkofrekvenční proud - kde je namodulován vlastní zvuk rozhlasové přijímače - zůstává beze změny!

KONDENZÁTOR V KRYSTALCE

A je zde další kondenzátor v obvodu - číslo dvě - takzvaný kondenzátor filtrační. Tento kondenzátor je umístěn za rozdvojením obvodu - takže je paralelně zapojen se sluchátky. A opět zde hraje zásadní roli veličina zvaná kapacita. Při určité hodnotě frekvence proudu sluchátka působí na proud jako odpor a elektrický proud směřuje do větve - kde je zapojen kondenzátor. U krystalky se jedná právě o již nepotřebný vysokofrekvenční proud. Že je proud do uzemnění - jak bylo zmíněno výše - ovšem platí jenom částečně. Vysokofrekvenční proudem se kondenzátor hlavně nabíjí - a po nabití kondenzátoru se vrací v opačném směru zpět na místo rozvětvení - ovšem už je jako zcela standartní stejnoměrný proud a přičítá se k nízkofrekvenčnímu proudu - který současně poněkud zahlazuje. Takto se děje právě v hluché půlperiodě sínusovky - kde je ve vedení volno - protože z krystalu nepřichází proud.

A ještě jednou kapacita... Pokud by byl instalován kondenzátor s vyšší kapacitou - vázal by na sebe i nízkofrekvenční proud a přijímač by nefungoval.

KRYSTALKA S ODLADĚNÍM

Pravděpodobně téměř každý rozhlasový posluchač má zkušenost s laděním rádia - kdy na jedné frekvenci zvučí dvě rozhlasové stanice a té nežádoucí se nelze zbavit. Tuto situaci může částečně vyřešit přijímač s odlaďováním - což není nic jiného než zdvojený LC obvod - nebo přesněji - sériově zdvojený LC obvod.

Jeden obvod je naladěn na požadovanou stanici a druhá stanice se druhým ladění naladí na takzvanou rušící frekvenci - která se pozná podle toho že tato stanice není slyšet - jinými slovy - tato stanice se sice naladí - ovšem nedojde k resonančnímu propojení kondenzátoru a cívky - a proud je odveden do uzemnění,

Možná ještě je vhodné místo zmínit takzvané dolaďování. Zatímco běžné - či hlavní ladění se provádí změnou kapacito kondenzátoru - v případě dolaďování se zase upravuje indukčnost cívky - například se dají nastavit tři hodnoty.

KRYSTALKA PRO CELOU RODINU

Spíše teoretická možnost - že se místo sluchátek připojí zesilovač a poslouchá celá rodina - rovněž je ovšem potřeba připojit výkonnější externí anténu - která by ovšem svou polohou neměla převyšovat bleskosvod. V toto případě je nutno krystalku ovšem dalek důkladněji uzemnit - nejlépe přímo do země - míněno hlíny, někdy neuškodí uzemnění provést zdvojeně.

Ještě alespoň krátká zmínka o různých druzích antén. Rádiové vlny - jako specifický druh elektromagnetického vlnění mají jak elektrickou - tak magnetickou. Zatímco elektrická složka je nezávislá na směru - ale směrodatná je pouze intenzita - tak díky magnetické složce je potřeba s anténu potřeba všelijak posunovat - či otáčet.

A ještě malé opakování na závěr...

Hlasitost se nastavuje změnou napětí - tedy změnou elektrického odporu - ladí se regulací kapacity kondenzátoru - eventuelně dolaďuje rozdíly indukčnosti cívek.

Autor: Jan Tomášek | čtvrtek 16.7.2020 20:40 | karma článku: 12.44 | přečteno: 664x

Další články blogera

Jan Tomášek

Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů

Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje

13.1.2023 v 5:39 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Tomášek

Sněhový pluh KSP 411 / LPO 411 S - užitková železniční vozidla, uhlí a důlní lokomotivy

Když zasněží, a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.

28.8.2022 v 5:43 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 921 | Diskuse

Jan Tomášek

Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most

Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.

24.8.2022 v 21:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 541 | Diskuse

Jan Tomášek

Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola

Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.

20.7.2022 v 16:09 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 75 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 23.31 | Přečteno: 505 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.14 | Přečteno: 183 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 285 | Diskuse
Počet článků 153 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 677

Zajímám se o spoustu témat - která se trochu mění podle let a období.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...